Oli melkoinen tuuli! Kuului melkoinen rytinä ja ryske. Toivottavasti ei puita kaatunut ja oikeasti, melkein olisi saanut olla kiviä taskussa!
Onneksi eilen sain pinottua lähes viimeiset lämmityspuut ja osan uunipuista pinoon puimalan taakse, isäntä ne sitten pelleillä peitteli, arvelin tulevan lunta enemmänkin, onneksi ei vielä tullut, mutta kaikki mitä tuli, satoi poikittain tai pyörteinä. Tuossa kuvassa siis loput puut, mitkä eivät häkkeihin mahtuneet. Vielä on kasalla pikkuliiteriin tulevat puut, mutta niitä ei ole paljoa, vain 5-6 traktorin etukauhallista ja tietenkin vielä on mökillä pieni savotta. Sitten on puuhommat tehty. Kiittelin talven jumppia ja kyykkäämistä, nyt sitä tarvittiin - silti löytyy niitä uusia ihania lihaksia sieltä ja täältä...
Hiljalleen kasvihuoneen suuntaan olen kuljetellut taimia. Tuoksuherneet ovat siellä olleet jo pari yötä, tänään koulin suurimman osan tomaateista ja siemenetanat saavat aika pian kasvihuoneeseen mennä myös. Kylvöt jatkuu.
![]() |
Tuoksuherneet pussissa |
![]() |
Salkoruusut siemenetanassa |
Eilen puuhommien jälkeen hiukan kiersin pihallakin ja vaikka on kylmää, silti kukintaa löytyy. Onneksi välillä aurinko pilkahtaa pilven raoista.
Talventähdet (Eranthis) kukkivat vielä iloisesti!
![]() |
Tämän kukintaa odottelen jo innolla... |
![]() |
Onpas hieman rytöinen kuva... |
Tänään on tosiaan ollut kova tuuli - ja todella kylmä !
VastaaPoistaTuuli oli melkoinen ja tuntui niin kylmältä, samoin tänään.
PoistaHienoa, että sinä sait jo vietyä tuoksuherneet kasvihuoneeseen, meillä on ollut niin kylmää ja tuulista, etten ole vielä uskaltanut ryhtyä siirtoon (jo matka sisältä kasvihuoneeseen voisi olla raju - ainakin kansi pitäisi olla laatikossa). Mutta mahdollisimman pian ne sinne pääsevät.
VastaaPoistaKlapisavotta on aina yksi rasti seinään, hyvä työ teillä tehtynä. Ihailen aina kaikkia jouluruusuja, niin kauniita!
Onnittelut ikonimaalauskurssille saadusta paikasta!
Meillä tuo kasvihuone on tuossa navetan seinustalla ja seinä varaa lämmintä (ainakin luulen niin), siksi siellä tuo kylmä edes hiukan taittuu, mutta harsoteltalla ja laatikossa ne vielä ovat, vahvistuvat siellä aivan eri lailla.
PoistaKlapisavotta alkaa olemaan loppusuoralla, se on aina kevään ensimmäisiä hommia.
Jouluruusut ovat ihania ja nuo vapaasti pölyttyneet ovat aina yllätyksiä sävyiltään ja kerrannaisuudeltaan.
Kiitos, hiukan jännitin että kuinka käy - onneksi sain paikan, paikat menevät todella nopeasti!
Dear Saila!
VastaaPoistaSo good that you didn't get more snow. Those are beautiful firewood piles you show. Pulsatilla vulgaris remind me of baby birds. They are so cute in early spring. It's good that your tree peonies have survived the winter, and haven't been eaten. Your hellebores are amazingly beautiful! They don't do so well here, but I saw one today that has survived the winter.
All the best to you!
Hugs!
Dear Marit!
PoistaLuckily there wasn't much snow yesterday, but it should come next night! The Finnish coast was given warnings about bad weather and storms, I guess there should be a lot of snow.
Almost all the firewood has now been made, but still a little. It's the first thing to do every spring. Pulsatilla vulgaris are so adorable, really like baby birds.
Peonies have been spared from deer, luckily! Hellebores are wonderful and it's a really great thing that your hellebores have also wintered well.
Soon, hopefully, the weather will start to warm up!
All the best to You!
Hugs!
Minäkin olin rohkea ja vein tuoksuherneet kasvihuoneeseen kaksinkertaisen harson alle. Tänään kävin tarkistamassa ja hengissä olivat. Ensi yö on kylmempi, toivottavasti selviävät siitäkin. Ihanat jouluruusut.
VastaaPoistaRohkeus palkitaan, saamme siitä hyvästä komeat kukinnot! No harsojen alla omanikin ovat - nyt on niin kylmä, kylmempää en enää haluaisi! Kiitos, jouluruusut ovat ihania!
PoistaKomea on puupino. Näin puilla itsekin lämmittävänä tuo näky lämmittää myös mieltä.
VastaaPoistaIhana nähdä sinunkin siemenetanoitasi. Kiva saada jatkossa sinunkin kokemuksiasi niistä. Minä laitoin toisen tuoksuherne-etanan suoraan kylmään kasvihuoneen ja hienosti siellä on ainakin jokunen lähtenyt kasvamaan. En siis pitänyt sisällä alkuun ollenkaan. Testailua, testailua!
Todella kauniin värinen tuo tumma jouluruusu😍
Puupinoja on kiva aina katsella, niin itse tehtyjä kuin muidenkin tekemiä - joskus näkee oikein hienojakin pinoja!
PoistaTämä etanajuttu on tosi kiva ja hain pari uutta laatikkoa joihin rullailen lisää etanoita. Näiden kanssa on mukavaa testailla ja tuo kastelu on ihan ykkösjuttu!
Kiitos, tuo tumma vapaasti pölyttynyt jouluruusu on myös omasta mielestäni kaunis!
Eilinen tuuli vei ajatuksetkin päästä. Pohjoistuuli aiheutti hurjan huminan ja räminän.
VastaaPoistaJouluruusut ovat niin ihania ihan kaikki. Tuoksuherneeni ovat vielä kellarissa. Ajattelin ensin latvoa niitä ja vien sitten kasvariin. Öisin on ollut pakkasta reilustikin, mutta eiköhän ne harsoilla suojattuina selviä.
Eilinen tuuli vei ajatukset ja pelkäsin kauppareissulla että tukkakin lähtee - onneksi ei lähtenyt! Räminä oli todella kovaa!
PoistaJouluruusut ovat ihania ja vapaasti pölyttyneiden siementaimien kukinnat ihania yllätyksiä. Toivottavasti pakkasista pian päästäisiin, pian saat tuoksuherneet kasvariin - onneksi ne kestävät pakkastakin ja harsosuojaus aina auttaa!
Puusavotta onkin kevään mukavia hommia. Meillä ei kovasti tuuli nujunnu, muutaman kerran kovemmin rymistel ja ei vahinkoo tehny. Tuota siemenetanoo on miunkin joskus koiteltava, hauska on ja taitaa taimetus hyvin onnistuu. Ei uskalla vielä mittään kasvihuoneeseen viiä, pakkasia on yöllä kovin. Tuolla vanhassa mökissä suavat vielä taimet olla. Kauniita ovat jouluruususi, miulla vielä havutkin on piällä. Ensiviikosta näyttäs lämpenevän ja sitten poistan havut.
VastaaPoistaPuusavotta on mukavaa hommaa sellaista tiimityöskentelyä ja yhdessä ne tulee tehtyä joutuisammin. Meillä oli eilen ja tänäänkin sellainen myrskytuuli, tuntui, että lumikin tulee poikittain, kylmää on. Tuota siemenetanaa halusin kokeilla ja tein sen vanhoista multasäkkisuikaleista. Tein multakoktailin taimimullasta, perliitista, vermikuliitistä ja lisäsi lannoitteeksi hieman lampaanvillapellettejä. Hyvin ovat nousseet taimelle niin sisällä kuin kylmään kasvihuoneeseen kylvetyt kaalitkin. Hyvä, että sinulla on tuo mökki, missä voit taimia pitää. Meilläkin on ollut yöpakkasia ja harsottanut olen moneen kertaan taimet.
PoistaJouluruusut ovat niin ihania ja kivaa, kun tekevät siementaimiakin. Toivottavasti sää alkaisi lämmetä jo!
Komean pinon olette saaneet aikaiseksi seinustan suojaan. Talvella ne lämmittävät. =)
VastaaPoistaKaunis tumma sävy kerrotussa jouluruusussa.
Tuossa on melkein viimeiset pinottavat, no pikkuliiterillä hieman ja mökilläkin, mutta ei mitään isompaa enää - kevään klapihommat on tehty ja puut kuivumassa. Meillä on aina parin vuoden puut kuivumassa.
PoistaTuo tumma jouluruusu on minustakin hyvin kaunis!
Kummasti tua puusavotta koitteloo lihaksia. Onneksi meilläki o mun osuus jo tehtynä. Ens kertaa törmäsin siämenetanahan ja piti lukia toisenki kerran että tajusin :D On varmasti kätevä. Ihania punaasia jouluruusuja! Mulleivät meinaa menestyä muukku valakooset.
VastaaPoistaPuusavotta koettelee lihaksia ja olin siitä iloinen, että talvella jumpassa kyykkäsin niin paljon, nyt siitä oli hyötyä! Minullakin alkaa oma osuus olla jo tehty, pinosin tuon puimalan seinustan puut ja häkit - niitä oli nyt vain 5-6, kun talvella ei tarvinnut polttaa niin paljoa (häkkiin menee reilu 2 pinokuutiota).
PoistaTuo siemenetana alkoi kiinnostamaan, kun sen ensi kertaa näin Liisan kasvit ja Lauran (https://siunattuarki.blogspot.com/2025/03/rullaati-rullaati.html) blogeista ja piti heti testata. Paljon on etuja ja suurin niistä on kastelu, ei tarvitse kantaa siitä huolta niin paljoa. Löysin samalla lampaanvillapelletit hitaaksi lannoitteeksi, joita kasvupohjaan taimimullan, vermikuliitin ja perliitin ohella sekoitin. Tuntuu tosi hyvältä keksinnöltä!
Jouluruusut ovat kyllä ihania!
Ihanaa että sait toivomasi paikan ikonimaalauskurssille!
VastaaPoistaNuo puuhommat kuuluvat kevättalveen, ja mukavaa että urakka on loppusuoralla. Meillä hommat hoiti tänä keväänä isäntä yksin, ja taisipa välillä vanhin lapsenlapsi olla moporahoja siellä hankkimassa.
Ihanat ovat nuo jouluruusut, minulla yhä ne hankintalistalla. Kuinka ihmeessä siellä kylmänkukka jo nostelee nuppujaan? Nyt on pukeuduttava todella lämpimästi jos aikoo ulkona touhuta, hrr….
Oli kyllä niin ihanaa, kun sain maalauspaikan ensi talveksi! Piti olla sormi enter-napilla heti valmiina, paikat menivät muutamassa minuutissa!
PoistaHyvä, että teilläkin puusavotta on loppusuoralla ja apua saitte myös - moporahat ovat hyvä kannustin ja siellä yhdessä ukin kanssa oli varmaan mukavaa ajatusten vaihtoa lapsenlapsen kanssa.
Jouluruusut ovat ihania ja niitä toivon lisää, onneksi siementaimia tupsahtelee sieltä täältä! Mulla on kolmessa kohtaa kylmänkukkia ja tuo rytörinteen kylmänkukka on aina aikaisin, muualla ne vasta haistelevat mullan pinnassa ilmaa.
Nyt ulkona on niin kylmää! Lunta sataa ja tuulee kovasti!
Teillä on polttopuut hyvässä mallissa!
VastaaPoistaPuusavotta alkaa olemaan valmiina!
PoistaHei Saila!
VastaaPoistaKyllä on hyvä olla puutyöt tehty, siinä saa voimistelua ja paljon treenausta.
Jouluruusut on melkein päässyt näkyviin kaikkien vaahteralehtien alta, ne näyttävät oikein pirteiltä. Meillä on ollut muutamat päivät taas oikein kylmiä ja tuulisia. Toivon niin että tulisi vähän lämpimämmät säät.
Terveiset Marika
Hei Marika!
PoistaPuut ovat kuivumassa, se on aina kevään ensimmäinen työ ja illalla aina huomaa, että on tullut voimisteltua tuossa puuhassa.
Ihanaa, että sinun jouluruusut ovat talvehtineet! Nyt sää on todella kylmä ja tuulinen. Länsirannikolle luvattiin paljon lunta ja myrskyä, varoiteltiin ihmisiäkin siitä! Toivottavasti sää alkaisi pian lämpenemään.
Eilinen sää oli kyllä hyytävän kylmä. Eilen kevyempiä mattoja ulkona puistellessa, olisi hyvin riittänyt, jos vain olisi pitänyt matonreunasta lujasti kiinni, ojentanut kätensä suoriksi ja antanut tuulen hoitaa loput.
VastaaPoistaTodella kauniit jouluruusut.
Eilen oli kyllä melkoinen myrsky ja kylmä ja todellakin, noin kuten kerroit, mattojen puistelu varmasti olisi sujunut!
PoistaJouluruusut ovat niin ihania ja kestävät tätä hyistä säätä!
Komea klapipino! Hyvä, ettet lentänyt ja kuntokin kesti. Nyt tuuli on taas yltymässä, ei kai se taas meinaa myrskyä lykätä. Täällä on puita kaatuillut, ystävä käveli ohi ja kertoi, että metsätiensä poikki oli kaksi kuusta.
VastaaPoistaIhana puolikerrottu tuo tumma jouluruususi!
Keväällä on aina hauska katsoa, missä vaiheessa kukinnat missäkin blogissa ovat. Täällä ovat talventähdet jo ohi, mutta kylmänkukat eivät ole vielä ollenkaan noin pitkällä, hyvä kun niitä maanpinnasta edes erottaa. Kaukasianpionin ja jouluruusujen kanssa olemme tismalleen samoissa asemissa.
Ihanaa, että sait kurssilta paikan!
Kiitos! Teen meillä aina nuo pinot ja ne ovat pysyneet pystyssä, toivottavasti tuokin! Tuuli on ollut melkoinen niin eilen ja tänäänkin. Lunta tulee poikittain, tänään tulee varmaan enemmän lunta kuin eilen. Täällä meillä rintamailla myrskyää ja miten paljon se siellä teillä oikein myrskyääkään!
PoistaTuo jouluruusu oli oikein onnenkantamoinen!
Blogeissa on mukavaa seurata, missä vaiheessa kukinta etenee kohti pohjoista. Talventähdet ovat vielä täydessä vauhdissa. Kylmänkukkaa meillä on kolmessa kohtaa ja tuo Rytörinne on pisimmällä, muut nostelevat vasta neniään maan povesta. Narsisseja olen katsellut, kuka ehtii ensimmäiseksi. Aluksi uskoin että Cassata voittaa, mutta kun hiukan kiersin katsomassa niin Gipsy Queen ja Julia Jane haastavat sen - kunhan lämpee niin nähdään kuka voittaa!
Olen niin iloinen kun sain tuon kurssipaikan, paikat menivät muutamassa minuutissa. Aloimme jo piirtämään Pyhä Kolminaisuus -ikonia ja teemme sen isona uurretulle pohjalle. Kasvot, pää, kädet ja jalat sekä osa laskoksista käydään vielä läpi ennen kuvan siirtoa ja vielä reseptien mukaan tehty värikartta pitää tehdä akvarellipaperille. Haasteena on herkkäsävyinen ikoni Andrei Rublevin mukaan.
Onpa ihanat jouluruusut! Todella kauniita värejä ja tuo toinen on vielä kerrattukin. Puupioni kannatti varmasti suojata kauriilta. Harmittaisi hirveästi, jos siihen käytäisiin hinkkaamassa sarvia.
VastaaPoistaPäätin itsekin viedä äsken tuoksuherneet ja muutamia perennaruukkuja ulkovarastoon. Rakenteetkin olivat jo lämmenneet, joten ei tarvitse pelätä, että siellä menisi kovin helposti pakkasen puolelle. Ihana, kun on taas lämpimämpää!
No eipä ole tarvetta kuntosalille... siellä on kyllä ollut niin kokonaisvaltaista treeniä ja aikaansaavaa kaikella tapaa! Nautinnollista Pääsiäisen aikaa!
VastaaPoista