maanantai 10. maaliskuuta 2025

Nyt telttaillaan

 Nyt sitä kaunista valkoista tuli oikein kunnolla, ainakin 10 senttiä heitti yläkerran isäntä suojaksi piipoille, ennen kuin aikoo pakkasen tänne puhaltaa! Hyvä, että lunta tuli! Toki lumi painaa nupullaan olevat lumikellot ja jouluruusut, mutta ne kyllä kestävät. Muuta onneksi ei nuppuvaiheessa vielä ole.



Ja onhan vielä talvi, ei tämä mitään takatalvea ole! Meillä terminen kevät ei ainakaan ole vielä alkanut. Eilen nautiskelin vielä pihahommista. Sain leikattua angervoja ja hiukan muutakin, kun maa oli kohmeessa, enkä survonut pieniä piippoja. Täytin pikkulintujen siemenautomaatit ja vein mustarastaille rusinoita, myös joululta jääneet mantelit vein linnuille ja oraville.



Esikot ovat hyvin viihtyneet viileässä lasihuoneessa. Nostan ne navetan puolelle, jos pakkasta tulee kovasti.

Sain hankikylvölaatikoihin reippaasti lunta, Sulo oli avustamassa.

Sulo on aina rapsutuksen kipeä! Nyt sen turkki oli litimärkä, lumen kastelema.

San ensi kertaa kunnolla lunta hankikylvölaatikkoon.

Telttailu siis on alkanut! 

Pystytin kasvihuoneeseen harsoista moninkertaisen taimiteltan, kuten olen aiempinakin vuosina tehnyt. Hiukan vielä himmailen taimetusten kanssa, kun meillä on pieni matka tulossa ensi viikolla, mutta sen jälkeen alkaa taimetus vauhdilla. Siihen olen niin henkisesti kuin fyysisesti varustautunut hyvin. Tomaateille, paprikoille ja chileille minulla on isot muovilaatikot pyörillä, jotka peitän moninkertaisilla harsoilla myös sitten, kun ne muuttavat kasvihuoneeseen - näin olen saanut vankat taimet.





Nautitaan tästä keikuttelevasta keväästä ja iloitaan lumesta, kun se tuli nyt eikä toukokuussa (vaikka voi toukokuussakin tulla lunta, mutta toivotaan ettei tulisi!).


Meille on tulossa reipas viikko! Huomenna haemme muutamaksi päiväksi kaksi Murua meille ja perjantaina tulee kolmas eli mummo ja ukki saavat iloa ja paljon liikuntaa!

Eranthis - talventähti 

Mukavaa alkavaa viikkoa Sinulle ja kaikkea hyvää!

💚

30 kommenttia:

  1. Kylläpä teillä on pyryttänyt. Hyvä ajoitus juuri ennen pakkasia, ihan kuin tilauksesta!
    Ihanat lumikellot ja talventähti ja rimpsuiset esikot. Ja Sulo! <3 Rapsutuksia hänelle minultakin.
    Mukavaa viikkoa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lunta todella tuli reippaanlaisesti ja ajoitus juuri oikea, meille on luvattu kymmenkunta astetta pakkasta. Aikaiset kukkijat kyllä aina ilahduttaa! Sulo tykkää rapsutuksista ja kiittää!
      Kiitos!

      Poista
  2. Täällä uutta lunta ei ole ainakaan vielä satanut, vaikka sitä tänne hieman ennustettiinkin. No vielä ehtii. Taimiteltan suojassa kasvien onkin hyvä olla.
    Oikein mukavaa viikkoa ja hyvää tulevaa matkaa sinulle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Me satuttiin tämän lumisateen kohdalle ja toisaalta olen siitä hyvin iloinen, suojaa tulee hiukan, kun pakkastakin on luvattu reippaanlaisesti. Varmaan lunta tulee sinne teillekin. Taimiteltta on hyvä ratkaisu ja sen suojissa on kasvanut vankkoja taimia.
      Kaunis kiitos! Ensin puuhataan Murujen kanssa ja sitten lähdetään kauan toiveissa olleelle retkelle.

      Poista
  3. Dear Saila!

    Phew, now is not the time to get snow! It is a beautiful sight with snow and snowdrops together, but I hope it disappears soon. You are well underway with spring preparations, and it is good to see. The snow will probably melt soon, and it is good to get some moisture for the garden. It would have been better with rain, but we have to take the weather as it comes. Erantis is a beautiful spring flower, but it will not thrive here unfortunately.

    Have a nice week, and all the best to you!
    Hugs!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Dear Marit!
      We were promised snow and quite a lot of it came during the night and the frost season is still ahead, about -10 degrees has been promised. Fortunately, snow protects plants that have started their growing season attracted by the warm weather. Snowy snowdrops are delicately beautiful! I already made a tent for the greenhouse. There I will get solid seedlings and I will start seedling after next week's trip. Eranthis is very beautiful early springflower, But it's a shame if it doesn't want to grow there.
      It's going to be nice for us when the little ones come!

      All the best to You!
      Hugs

      Poista
  4. En minäkään maaliskuista lumisadetta vielä takatalveksi nimittäisi, mutta en kuitenkaan halua enää yhtään lunta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Maaliskuu todella on vielä talvikuukausi, mutta kaveri kertoi, että meteorologi oli säätiedoissa puhunut jo takatalvesta, aivan liian aikaisin. Meille tuli lunta yli 10 cm ja nyt pakkanen on kiristymässä.

      Poista
  5. Kotiin ajaessa radiossa sanottiin Keski-Suomessa pyryttävän sankasti. Näköjään lunta riitti teillekin. Onhan siitä suojaa kasveille ja hyvin ehtii sulaa ennen oikeaa kevättä.
    Ihana Sulo, jolle minäkin lähetän rapsutuksia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meille todella riitti lunta reippaasti yli 10 cm, eilen satoi hyvin suuria lumihiutaleita, sellaisia jalkarättejä, kuten ennen sanottiin. Lumisuoja tuli hyvään aikaan ja suojaa piippoja.
      Sulo kiittää rapsutuksista!

      Poista
  6. Jo tuli lunta. Onneksi täällä ei ole ainakaan vielä satanut lunta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juu, meille tuli reippaasti yli 10 cm ja pakkanen on kiristymässä.

      Poista
  7. Voi harmitus tuota lunta, mutta niin eihän tämä vielä mikään takatalvi ole. Sinulla on lähtölaskenta jo alkanut ulkohommiin, mikä ettei kun siellä teillä näyttikin jo niin keväiseltä ennen tätä lumimyräkkää.
    Voi tuota Suloa, kissat ovat niin ihania… Meillä niitä ei enää olekaan.
    Lumikellot ovat teilläkin harvinaisen aikaisessa, mutta hyvin tuo lumi nyt varmasti suojaa niitä.
    Mukavaa viikkoa sinne 👋

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eipä todella ole takatalvi vaan oikeaa talven aikaa vielä eletään ja lunta tuli meille reippaasti! Tampereen toisella puolella lunta ei paljoakaan satanut, vain sellaisia 'jalkarättejä' kuten ennen sanottiin. Mutta hyvään aikaan lumi tuli suojaamaan piippoja. Pihahommat alkoivat ja ne vaihtuivat lumitöiksi. Meillä lumikellot ja kaikki muut piipottajat olivat todella aikaisessa, nyt ne saavat olla rauhassa lumipeitteen suojissa, pakkasta tänne on luvattu ainakin kymmenkunta astetta.
      Sulo on niin ihana puutarhakisu ja täällä hänellä riittää puuhaa.
      Kaunis kiitos!

      Poista
  8. Vastaukset
    1. Meille todella tuli yön aikana lunta reippaasti, kymmenkunta senttiä ja nyt pakastaa.

      Poista
  9. Jopas teille tuli lunta, meilläkin satoi, muttei noin paljon. Ennusteessa on kyllä luvattu lunta huomisellekin. Nämä uudet lumet sulavat nopeasti, jos tulee lämmintä, eli hyvän suojan sait kasveille.
    Sinulla on hyvät systeemit kasvihuoneessa navetan päädyssä! Nauti pikku reissusta ennen tosi toimiin ryhtymistä :).
    Lapsenlapset tuovat ihan varmasti sekä iloa että liikuntaa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumi tuli oikeaan aikaan ajatellen tuota pakkaskautta, joka juuri nyt on alkamassa - yöksi luvattu kymmenkunta astetta pakkasta. Tämä lumi kyllä sulaa nopeasti pois, kun sää lämpenee.
      Juu, mulla on tuollainen teltta kasvihuoneessa, tomaatit tulevat siirrettäviin laatikoihin. Tuossa on useampi harso ja päivällä navetan seinä varaa lämmintä eli hyväksi olen tuon systeemin havainnut.
      Pikku reissua olemme odotelleen oikeastaan aika kauan ja nyt se toteutuu! Valitettavasti jouduimme Murujen tulon perumaan sairauden takia, mutta meille he tulevat sitten reissun jälkeen ja se on kivaa!

      Poista
  10. No on yksi hyvä puoli lumisateessa ja lumessa. Eläinten jälkiä on helppo seurata.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumessa on oikeastaan aika monta hyvää puolta, yksi tosiaan on tuo jälkien seuraamisen helpottuminen. Toinen on, että se suojaa maasta pinnalle nousseita kukkien alkuja, kun pakkasta reippaasti luvattiin.

      Poista
  11. Hei Saila!
    Oi kuinka paljon lunta, meillä ei ole koko talvena ollut noin paljon. Tietenkin on ikävää kun kukat joutuu lumen alle, mutta ei ole niin yllättävää että tulee lunta tähän aikaan.
    Pidätkö koko ajan tomaatit kylmäkasvihuoneessa? Minulla on tomaatit sisällä ja sitten aina odotan että on tarpeeksi lämmintä ennenkuin ne joutuu kasvihuoneeseen. Taidan olla vähän liian varovainen. Arvaan että sinun taimet on paljon tukevampia.
    Terveisin Marika

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei Marika!
      Meille satoi aika paljon lunta, kymmenkunta senttiä yön aikana. Satuttiin lumipilven kulkureitille juuri sopivasti. Oikeastaan olen tyytyväinen, että lunta tuli, se suojaa kaikki pienet pinnalle nousseet taimet, kun pakkasta luvattiin aika paljon.
      Taimetan tomaatit sisällä, mutta ensi kuun puolella vien taimet jo kylmään kasvihuoneeseen sellaisissa isoissa laatikoissa, jotka on sään viilentyessä helppo nostaa sisälle takaisin. Taimet vankistuvat, kun valon määrä on suurempi kasvihuoneessa ja ilma on kosteampi kuin sisällä. Jos yö on lauha, jätän taimet kasvihuoneeseen ja peitän ne harsoilla. Meillä tuo navetan kiviseinä lämpiää päivän aikana aika hyvin ja luovuttaa sitä sitten yöllä. Minulla taimet ovat olleet aika vankkoja.

      Poista
  12. Sinulla on hyvin suunnitellut ja toteutetut systeemit kasvihuoneessa. Taimitelttaan on kiva taimien päästä turvalliseen pesään kasvamaan!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mulla on ollut tuollainen telttasysteemi jo vuosia ja se on toiminut aika hyvin. Tomaatit ja paprikat sekä chilit ovat sellaisissa isoissa laatikoissa, jotka on helppo nostaa sisälle jos tulee ihan mahdottoman kylmä. Harsoteltassa kyllä viihtyy monet aremmatkin pikkutaimet. Taimet tykkäävät pesästään ja sinne tulee hyvin valoa, nostan harsoa aina päiväksi valon määrän mukaan.

      Poista
  13. Täällä tuprutti maanantaina kerralla 20cm lunta. Hyvä vain kun tuli myös pakkasta samalla kertaa. Selvästi on jo kuitenkin kevättä ilmassa, sillä päivisin on paljon lämpimämpää kuin öisin. Tänäänkin lämpeni muutamassa tunnissa aamun -15 asteesta -1 asteeseen. Nyt on taas pakkanen kiristymässä.
    Kasvihuoneessasi on varmasti hyvä esikasvatella taimia. Viileys ja runsas valo tekevät taimista tukevia.
    Iloisia hetkiä pienten Murujen kanssa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Teillekin tuli lunta ja kerrankin on hyvä asia, että lunta tuli suojaamaan maasta innokkaasti nousevia piippoja! Säässä on kevään henki, meilläkin on juuri noin, että päiväksi lämpenee ja yöllä on kireääkin pakkasta eli nyt on hyvät klapityöilmat ainakin täällä meillä, maa kestää traktorin painoa paremmin.
      Juu, kasvihuoneessa on hyvät edellytyksen taimetukselle ja aika pian sen aloitankin, valoa riittää vaikka harsot ovat päällä - tosin niitä kevennän päiväksi.
      Meillä Murujen tuloa piti siirtää sairauden takia ja se harmittaa!

      Poista
  14. Meillekin tuli reilusti lunta, varmaan yli 15cm. Ja pakkastakin oli muutamana yönä melekein kakskymmentä. Nyt on vähemmän ja hiljakseen lunta leijailee. Titityytä tintit laulaa ja muutama joutsenkin on saapunu. Hyvät tilat siulla on kasvatella taimia. Meillä tuota mökkii pietään villeenä ja sinne siirrän taimet vankistumaan. Kaikenlaisii temppuja on tehtävä, mutta mukava harrastus kun on sen tekköö. Pienet murut onkin mukava suaha vieraaks, meille viikonpäästä tulevat ja ajattelin vähän saumurilla trikoista huruutella jotakin heille nyt viikonloppuna.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä, että saatiin lunta, vaikka teillä sitä oli enemmän jo ennestäänkin. Meillä lumi tuli pakkaselta suojaamaan aikaisia piippoja. Päivällä menee lähelle nollaa ja illalla sitten kiristyy, ensi viikolla sitten taas lauhtuu ilmeisesti. Linnut ovat meilläkin alkaneet konsertin ja joutsenia näkyy muutama, muita muuttolintuja ei vielä. Rannikolla kai oli nähty jo töyhtöhyyppiäkin.
      Juu, tuo kasvihuoneen teltta on hyvä paikka taimille, vankaksi tulevat. Sinullakin tuo mökki on hyvä paikka, vankistuvat taimet, kun saavat valoa ja on viileämpää. Kasvivaloja en juurikaan käytä ja minulla ei ole lämpömattojakaan. Temppuja on taimien kanssa monenmoisia ja niitä pitää käyttää, jotta saa kesäksi iloa!
      Meille piti Murujen tulla, mutta sairauden takia jäivät kotiin ja tulevat sitten meidän matkan jälkeen (mulla on astma ja senkin takia olimme varovaisia). Ajattelin ottaa saumurin esille myös, mutta nyt hiukan kiirettä pitää. Käytetään nämä pakkaset hyväksi puiden teossa, maa kestää traktorin paremmin ja tällainen sää on ihan paras siihen hommaan.

      Poista
  15. Meille asti riitti vähän yli sentin lunta. Oletko laittanut tosta kasvihuoneesta ollenkaan kuvia? minä en muista?
    Hyvin esikot vielä ainakin pärjäilee ja varmasti niin kauan että saat ne multiin niin pirteitä ovat.
    Lapsien kanssa saa liikuntaa ja muutakin ihan väsymykseen saakka . No kerkiää sitten taas palautua seuraavaan kertaan . Ne on meillä kerran kuukaudessa yökylässä .

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No hiukan tuli lunta teillekin! Juu, olen laittanut kuvia tuosta kasvarista, mutta en paljoa. Esikot ovat viihtyneet kasvihuoneessa, pakkasyö kun tuli niin vein ne navettaa suojaan varon vuoksi. Toivon, että saan ne maahan kunnialla! Lastenlasten kanssa puuhaa riittää! Meillä pikkuisille tuli nuhaa ja toisen ryhmässä oli streptokokki-a, niin näimme parhaaksi hieman siirtää heidän tuloaan. Huomenna tulee hoitoon yksi Muru, hän käy meillä hoidossa kerran viikossa ja sekin on tosi kivaa! Palautumisaikaa kyllä tarvitaan!

      Poista

Mukavaa kun vierailit sivuillani ja kiitos kommentistasi!