Meidän pihaan on narsisseja kertynyt huomattavasti enemmän kuin tulppaaneita. Siihen lienee ainoana syynä varmaan se, että minulla on ollut vahva uskomus tulppaanien (paitsi Appeldoornien) lyhytikäisyydestä ja mahdollisesta työn määrästä liittyen sipuleiden nostoon kukinnan jälkeen ja uudelleen istutukseen.
Mutta luonnonlajeja meille on kertynyt jonkin verran ja niistä kovasti pidänkin.
![]() |
Tulipa tarda |
Luonnonlajien leviäminen ei meillä haittaisi, meillä ne kovin valtoimenaan leviäkään, reippaimmin varmasti yllä oleva tulipa tarda, mutta sen kasvupaikka antaa sille sopivan ja suotuisan leviämispaikan omenapuulehdossa.
![]() |
Tulipa humilis |
Jotenkin olen ihastunut näihin voimakkaasti lilaan taittaviin pieniin kaunottariin kuten tuo yllä oleva tulipa humilis! Kasvin lehdet ja terälehdet ovat todella ihanat!
![]() |
Tulipa 'Peppermintstick' |
Niin tulipa 'Peppermintstick' (kuva yllä) kuin tulipa clusiana var. stellata ovat molemmat hyvin kestäviä ja maltillisesti leviäviä aika korkeita villitulppaaneita. Molemmissa on todella herkkä nuppu ja päivän lämmetessä kukka avautuu jopa niin, että kukan perusteella sitä on vaikea tunnistaa tulppaaniksi. Kiitollisia kukkijoita molemmat!
![]() |
Tulipa clusiana var. stellata |
Suuresti minua ilahduttaa villitulppaaneiden kukkien määrä ja kukinnan kiitollisuus, kuten alla olevan ihanan valkoisen tulipa turkestanican!
![]() |
Tulipa turkestanica |
Alla puhdas oranssi tulppaani, mahdottoman vaikea kuvattava - kukan oikeaa väriä ei millään tahdo kuvaan saada, yritin kuitenkin!
![]() |
Tulipa praestans 'Shogun' |
Minua on kovasti varoitettu metsätulppaaneista (tulipa sylvestris)! Tiedän puutarhaystävän, jolla tämä hiukan toisella tapaa (rönsyjen avulla) leviävä luonnonlaji valtaa alaa itselleen, jos on suotuisat olosuhteet. Meillä niin vahvaa kasvua en ole huomannut toistaiseksi. Vaikka kasvina metsätulppaani onkin aika ison näköinen, sen sipuli on aika pieni. Pidän metsätulppaanista ja sen kukan - voisi sanoa eleganssista - kukkavana kuin ranskalaisella tulppaanilla, on vain kooltaan sitä pienempi.
Tulipa acuminata, 'Fire Flame', 'Turkish tulip' - mielenkiintoinen ja sen kukintaa odotan joka vuosi kovasti! Olen siitä saanut monenlaisia kommentteja, mutta itse tästä ihanuudesta tykkään!
Yksi kauneimmista kasvitieteellisistä tulppaaneistani on tulipa humilis v. pulch, Alba Coerulea Oculata'. Niin, se vain on niin kaunis!
Kasvitieteelliset tulppaanit ovat ihania, pääosin aikaisia ja kestäviä. Lisääntyvät maltillisesti, jos paikka on niille mieluinen eli sopii kasvatettavaksi yhdessä ihanien pikkunarsissien kanssa, jotka erityisesti ovat lähellä sydäntäni. Kauniin kukan lisäksi, myös kasvin lehdet ovat usein hyvin kauniit.
![]() |
Tulipa bakeri 'Lilac Wonder' |
Ihan kaikista pienistä tulppaani-ihanuuksista tässä postauksessa ei ole kuvaa, muutamia muitakin vielä on. Kasvit on nimetty sen mukaan, mitä olen tilatessani saanut - saattaa olla siis virheellisyyttäkin, ehkä. Keväällä odotan kovasti muutaman uuden lajikkeen kukintaa, kuten tulipa aucheriana 'Jara', 'Mara' ja tulipa aucheriana x hageri, tulipa batalinii 'Salmon Gem', tulipa humilis 'Lilliput'.
Tammikuu on jo hujahtanut yli puolen välin, hyvin vauhdikkaasti, vaikka sanotaan, että tammikuu olisi pitkäkin...
Kaikkea hyvää Sinulle!
💚
Ai kun niin raikkaita kauniita kuvia! Puhtaasti oranssin tulppaanin sisuksessa on kivasti muita hyviä värejä, minun mieleiseni. Toki kaikki ovat niin heleän söpöjä.
VastaaPoistaPS. Kiitos kivasta kommentistasi blogini persoonallisuustesti -tekstiin!
Kaunis kiitos Anna! Tuo oranssi luonnonlaji on todella kaunis ja sillä on myös hienot lehdet - väri on hankala kuvattava! Nämä tulppaanit ovat ihania!
PoistaOlipa todella hauska testi blogissasi - näitä on kiva tehdä!
Nämä ovat niin kauniita! Kiitos, että esittelit kuvien kanssa näitä sinulta löytyviä tulppaanien luonnonlajeja ja villitulppaaneja. Minä yritän lisätä näitä ja toivoisin hartaasti niiden leviävän. Olen kyllä istuttanut myös narsisseja ja tavallisia tulppaaneja, mutta kiinnostaisi saada pitäikäisiä sipulikukkia.
VastaaPoistaKun on otollinen paikka niin nämä luonnonlajitulppaanit ovat kyllä pitkäikäisiä ja toki jaksan suositella iki-ihania pikkunarsissejakin, ne ovat kestäviä, myös keväisen rankemman sateen yllättäessä! Meillä nämä pikkuiset ovat levinneet jo ihan kohtuudella ja ihanaa on, kun ne ovat kukkineet, painuvat ne takaisin ja lehdistö jää perennojen suojaan maatumaan.
PoistaIt seems that spring is very close after all!!
VastaaPoistaHave a nice week!!
Hope so! We still have winter but spring is here soon, only couple of months!
PoistaThank You!
Dear Saila!
VastaaPoistaYour tulips are all so beautiful. I have almost no tulips, because the deer like them so much. The white and blue Tulipa humilis is very beautiful. I am very impressed that you have so many tulips. They must be thriving and growing very well in your garden.
All the best to you!
Hugs!
Dear Marit!
PoistaThese natural tulips are lovely and growing here very well, and deer haven't eaten them so far either - luckily! Now the number of deer is probably still decreasing, and the wolf has also moved quite close. In Southern Finland, the wolf population is very strong! Most of my tulips are these natural species because they are so hardy.
All the best to You!
Hugs!
Tulipas keväinen olo tästä postauksestasi! Ihania nuo pikkuiset luonnonlajit. Acuminataa olen ollut monena vuonna ostamassa, mutta se on aina tuntunut niin kalliilta, että on jäänyt hankkimatta. Minusta se on upea!
VastaaPoistaOlipa mukavaa kuulla! Luonnonlaji-tulput ovat ihania ja kestäviä! Acuminata on minunkin suosikki, hyvin kaunis! Aika lähellä sitä on myös tulppaani 'Fly Away', sen terälehdet ovat tosin leveämmät. Ihania molemmat! Tilaan Acuminataa Eurobulbilta muutaman kerrallaan...ovat hieman kalliimpia todellakin!
PoistaHei Saila!
VastaaPoistaOlipa ihana postaus, kauniita tulppaaneja. Alba Coerulea Oculata, olen samaa mieltä kanssasi, hyvin kaunis.
Terveisin Marika
Hei Marika!
PoistaKiitos! Kaikki tulppaanit ovat kauniita, mutta nämä pienet ovat lähellä sydäntäni! Tuo Alba Coerulea Oculata on hyvin kaunis!
Toinen toistaan ihanampia! Ainoa, mikä noita verottaa, on myyrät, etenkin ne perhanan vesimyyrät, joita tontillani rellestää. Onneksi ihan joka paikka ei ole niin myyräisä.
VastaaPoistaMinulle on mysteeri, miten saisin metsätulppaanin kukkimaan. Se kasvaa kyllä vuodesta toiseen ja on vähän levinnytkin, mutta aina vain tulee pelkkiä lehtiä. Olen yrittänyt lannoittaa nyt sitten, mutta ei sekään ainakaan vielä viime vuonna auttanut.
Toivottavasti näemme kuvia uusista ihanuuksistasi keväällä!
Nämä luonnonlajit ovat ihania - jotenkin tykkään aika monista luonnonlajeista! Todella harmillista, että ne myyrät mellastavat pihallasi - kuinka niitä voi olla, kun sinulla Pantterikin hoitaa metsästyspuuhaa niin aktiivisesti! Sitä pakokaasua kannattaisi kokeilla!
PoistaMulla metsätulppaani kukkii joka vuosi ja hiljalleen on levinnytkin - tykkään siitä kovasti, vaikka Tylsä Mörökölli siitä varoitti kovastikin (hän oli saanut siitä melkein maanvaivan kuten krookuksistakin!). Onkohan sinulla liian hyvä maa sille metsätulpulle?
Varmasti postaan kunhan kevät saapuu ja saan ne ihanat ruusutulppaanit kukkimaan!
Aivan upeat ja mielenkiintoiset tulppaanit.
VastaaPoistaKiitos Anne! Nämä luonnonlajit ovat ihania!
PoistaAikamoinen kokoelma villejä tulppaaneja. Kauniita ovat omalla tavallaan jokainen. Itselläni on Tulipa tardaa tontin rajalla syreenien alla. Siellä kilpailevat tilasta kielojen kanssa.
VastaaPoistaOlen näihin villeihin ihastunut kovasti ja kaikki tavallaan ovat todella ihastuttavia! Meillä en oikeastaan saa kunnolla ja pitkään kukkimaan muut kuin Appeldoornit (ne ovat ikuisia). Juuri tuollaisella alueella kuin kuvailit, tulipa tarda on kotonaan!
PoistaPikkutulppaanit ovat niin herkkuja, kuten myös isommat sukulaisensakin;) Minä istutin pikkusipuleita syksyllä riihen eteen reilusti, toivottavasti ilahduttavat muutaman kuukauden kuluttua.
VastaaPoistaNämä ovat todellisia herkkuja, isompia minulla ei kovin paljoa olekaan! Toivottavasti istuttamasi pikkuiset ilahduttavat aika piankin!
Poista