Hiljalleen aamu kirkastui ja sytytin kynttilän - ensimmäinen Adventti, Joulun aika on alkanut.
En tänäkään vuonna ryntäile sinne tänne vaan olen aloittanut jouluun laskeutumisen levollisesti jo Pyhäinpäivänä. Kortteja teen hiljalleen, suursiivoon meillä ei ole tarvetta, lahjat annamme Muruille, aikuisille pieni kirje vain pariskunnittain ja jouluruoka on perinteinen, ei ylenpalttinen kuitenkaan - siis riittävä. Jouluna meillä on ollut lasten perheitä ja toivottavasti tänäkin vuonna.
Mutta lähdin sitten lenkille. Sää oli kaunis, pieni pakkanen ja lähes kaikki lumet ovat sulaneet pois. Lenkin jälkeen tein pihakierroksen ja ihailin sitä vihreyttä, jota on jälleen lumien sulamisen jälkeen lähes samettisena niin luonnossa kuin puutarhassa. Aurinko kulkee aivan taivaanrannassa, mutta sen säteet valaisevat kauniisti. Nautin tästäkin säästä, kaikenlaisia sateita on säätiedoissa luvattu. Toivottavasti kuitenkaan ei tulisi liukasta!
Puutarhassa oli siis vielä vihreää...
Omenapuulehdossa saniaisten vihreys yllätti, päälle satanut lumikerros ja pakkanen ei niitä isommin ole vaurioittanut. Jouluruusut ovat todella hyvissä voimissa. Omenapuulehdon jouluruusut nostavat nuppunsa vasta myöhemmin, toisaalta ihan hyvä!
![]() |
| Violetti kerrottu esikkonikin on hyvinkin reippaan oloinen. |
![]() |
| Orkidea Calanthe |
Lasihuoneen päässä isompi helleborus niger on nupulla. Nuput ovat lyhyessä varressa ja lehtien suojassa vielä, eikä niillä mikään kiire olekaan nousta. Muissa helleboruksissa ei nuppuja ole vielä näkyvissä, ne nostavat nuppunsa vasta keväällä (ovat kerrattukukkaisia, openpollinated). Jos sää sallii, viimeiset myrkkyliljat saattavat kukkia - aika näyttää!
![]() |
| Colchicum autumnale 'Alboplenum' |
Rytörinteeseen aurinko paistaa kauniisti, verkot ja suojat ovat paikoillaan. Odotellaan lunta...
![]() |
| Tulikukan taimi, näitä ei montaa ole ja tämäkin kasvaa melkein kiven päällä. Toinen taimi kasvaa liiterin kynnyksen raossa. Meillä näiden kasvatus ei siis ole helppoa! |
![]() |
| Elleninneilikka (Dianthus 'Ellen') on kaunis tähänkin aikaan vuodesta. |
Hieno päivä siis on ollut ja aurinko ilahdutti. Taidan alkaa joulukortteja tekemään.
Kaikkea hyvää Sinulle!
💚




















Dear Saila!
VastaaPoistaI enjoy your pictures of the candle on the table, and of the light outside early in the morning.
Your ferns look very nice, and the one in the middle of the picture I have had as a houseplant for many years. Your Helleborus orientalis also look so nice. They don't do well here, because it sometimes gets too cold for them. I have just bought a new one, and I have it in the tent in the greenhouse. I hope it survives the winter there.
Have a nice Advent season!
Hugs! 💜
Dear Marit!
PoistaThank you, the morning is dawning later for now, and a bright frosty morning is also very beautiful to me, and of course the candlelight. I made those beeswax candles last year. I have wondered why the ferns have withstood the snow and frost. That fern is Asplenium scolopendrium var. sagittatum - Hart's tongue fern, and it should also be a rare fern species on the coast of Norway. The hellebores are now really striking, and I hope they will get some snow protection! Hopefully, and I believe that, the Helleborus orientalis will thrive in your greenhouse tent!
Wishing you a wonderful Advent season as well!
Hugs!
Che bello! Malgrado il freddo il tuo giardino è verde e vitale! Amo quella parte con le rocce naturali!
VastaaPoistaTi auguro un buon inverno!
Ciao Gabriel, grazie mille!
PoistaWe had snow and frost, but the weather warmed up and now the garden is green again. I really love this velvety green of winter! We have so many stones of different sizes!
Veramente meravigliosa attesa del Natale!
Meilläkin on joulu aloitettu lähinnä koristelun merkeissä.
VastaaPoistaMökillä ei nyt tiedä kasvien tilannetta. Sinulla tuntuu olevan kaikki kunnossa.
Hiljalleen Joulua kohti nautiskellen, ilman stressiä! Nyt puutarhassa näyttää hyvältä, mutta toivon, että tulisi lunta kasveja suojaamaan ennen pakkasia.
PoistaVihreää Joulun aikaa, kaunis Joulun väri sekin... silmät jäi kiinni Rytörinteen (mistä nimi?) upeisiin kiviin (verkkoja meinannut huomatakaan - niin sopivat huomaamattomasti maisemaan)
VastaaPoistaVihreä Joulu on myös kaunis, mutta lunta varmaan kohta tulee ja toivonkin sitä, että tulisi suojaamaan kasveja! Rytörinne oli ennen sellainen rytö, sieltä on siivottu yhtä ja toista pois paljon (ennen sitä kai pidettiin pienimuotoisena kaatopaikkana ja tein ison työn kun keräsin siitä vaikka ja mitä), nimi vain jäi elämään ja nyt rakentelen siitäkin osaa mummopuutarhastani.
PoistaLähetäpä muutama auringonsäde meillekin piristämään vesisateen harmauttamia päiviä. Eilen piti mennä puutarhaa kiertämään, mutta kukapa vesisateessa viitsisi kameraa ulkoiluttaa.
VastaaPoistaJouluruususi valmistautuvat runsaina kukintaan. Ihania ovat nuppuisinakin. Puutarha on kaunis lumettomanakin. Toki toivomme kasveille edes pientä lumipeitettä talvisuojakseen.
Leppoisia joulunaluspäiviä sinulle!
Yritän parhaani mukaan ajatella sinne eteläänkin aurinkoa! Eilen illalla mies tuli kotiin ja sanoi, että Turunkin seudulla satoi - meillä paistoi koko päivän. Illalla alkoi satamaan, isäntä varmaan toi sateen tullessaan!
PoistaPuutarha on kaunis lumettomana ja jouluruusuissa on nuppuja paljon. Lunta toivon, sillä varmaan pian tulee taas pakkaset - lumi suojaisi parhaiten. Tämä vuosikello on varmaan jotenkin vinksallaan, kun nyt pitäisi olla talvi ja pakkasta, toukokuussa ei. Toivotaan, että saisimme kohtuullisesti lunta!
Kiitos!
Teilläpä on ollut kaunis sää. Vaikka muuten puutarhassa olisi enää vähän nähtävää, niin auringon paiste saa kaiken monin verroin kauniimmaksi. Toivottavasti niin jouluruusut kuin orkideatkin selviävät hyvin talven yli.
VastaaPoistaJouluun valmistautuminen on meillä ihan alkutekijöissään mutta eiköhän tässä pikku hiljaa päästä siinäkin vauhtiin. Tavoite olisikin tehdä pikku hiljaa jotain eikä viimeisinä päivinä kaikkea hirmuisella stressillä.
Mukavaa joulukuuta!
Meillä oli eilen kaunis sää ja pikkuinen pakkanen, tänään säätyyppi on toinen - isäntä toi sateet kai tuliaisina Turun seudulta. Toivottavasti lunta tulisi kasveja suojaamaan, kohtuullisesti tietenkin!
PoistaJoulu tulee aina ja uskon, että sinulla on puuhaa jo perheen ja opiskeluiden sekä työn kanssa paljon, mutta uskon että vauhtiin pääset. Toivottavasti vältyt kovalta stressiltä!
Kiitos!
Meilläkin vasta taatelit ostettu ja muutamat valot laitettu. Lapsenlapsille jotain pientä ostetaan ja omat lapset saavat kirjekuoret. Alennusmyynnit alkavat Joululta ja he tietävät itse mitä tarvitsevat. Ei tarvitse Temusta tilata mitään lahjoja. Samat Kiinalaiset krääsät kun pystyy ostamaan Suonestakin
VastaaPoistaTaidamme mennä kohti Joulua samalla tavoin, hissuksiin ja kohtuullisesti! Meilläkään Temua ei kannateta. Usein olemme ostaneet aikuisille lahjakortit johonkin ravintolaan tai hellittelyhoitoihin, niistä he tykkäävät, myös elokuvalippuja olemme ostaneet. Lapsille jotain pientä toiveiden mukaan kohtuudella.
PoistaHei Saila!
VastaaPoistaYleensä adventtikynttilät tulee ikkunoihin ja tähti myös. Ulkona valoverkon ripustamme pensaitten päälle. Valo on tärkeä kun on niin pimeät illat. Toivon että tulee vähän lunta taas niin nuo illat ei ole niin pimeät. Minulla kukkii yksi Jouluruusu, en tiedä onko muita kun ne on lehtien alla.
Terveisin Marika
Hei Marika!
PoistaValot tuovat piristystä kovasti, meilläkin niitä on hiukan! Illat ovat aika pimeitä todella. Onpa kivaa, että jouluruususi kukkii! Lunta toivon minäkin kasveja suojaamaan, kohtuudella siis.
Ihanaa viikkoa Saila! Saa nähdä tuleeko lunta jouluksi. Eipähän tarvitse tehdä lumitöitä.
VastaaPoistaKaunis kiitos Anne! Saa nähdä millainen lumitilanne on tulossa, toivottavasti kohtuullinen!
PoistaKovasti kaikkea vihreää lumen alta paljastuikin! Mahdottoman isot mättäät noilla jouluruusuillasi. Rytörinne näyttää ihan kauniilta näin syksylläkin!
VastaaPoistaSe talven vihreä, joka ruskan ja kukkivan kesän jälkeen saa hehkunsa, paljastui lumen alta - samettinen, kaunis vihreä. Tuo vanha jouluruusu on aika suuri, se on kasvanut tuossa parikymmentä vuotta kasvattaen siementaimia lisää koko ajan. Nyt Rytörinne näyttää siistiltä!
PoistaEi höntyillä meilläkään. Pieniä siivouksia oon tehny, lähinnä kaappeja järjestelly. Viikonloppuna lähen siellä Espoossa käymään murun synttäreillä 5v. Havukranssin vien mukanani ja omenamehua ja omenia. Olli oli sitämieltä, että huippuhyvää mehua suatiin syksyllä. Oli sisaruksien kanssa yhteinen homma ja mehua tul yli 300l. Viiteen perheeseen yhteensä. Hiljalleen laskeutuminen jouluaikaan on paras!
VastaaPoistaHiljalleen kohti Joulua! Sinulla on varmaan mukava reissu tulossa, Murut ovat niin ihania! Meillä on saman ikäiset Murut, meilläkin esikoinen täytti kesällä 5 vuotta.
PoistaTeillä olikin melkoinen omenasato ja se onkin hieno juttu ja omenoita vielä tuliaisiksi! Omenamehu on todella hyvää, sadon niin salliessa meilläkin mehua tulee kaikkien lasten perheisiin, tänä vuonna omenoita tuli aika vähän, omenoiden kukinta-aikaan oli niin kylmää, että pölytys ei onnistunut.
Totta, hiljalleen laskeutuminen joulun aikaan on ihan parasta!
No ei ole sielläkään enää lunta. Kyllä sitä vähän saisi tulla. Valostuisi kummastee.
VastaaPoistaEipä ole lunta, eikä liukastakaan. Lumi valaisisi mukavasti ja suojaisi kasveja, jos pakkaskausi olisi tulollaan.
PoistaKyllä sitä lunta kaivataan. Kyllä on uskomaton nimi ruusulla. Haisujouluruusu.
VastaaPoistaLunta saisi tulla suojaamaan kasveja, muuten sitä en kaipaa. Juu, nimellä on isketty! Tuota haisujouluruusua kutsutaan myös kellojouluruusuksi.
PoistaIhanaa vihreyttä näkyvillä! Kyllä kai tällaiseenkin talveen voisi tottua, kunhan ei vain olisi vuorotellen liukasta ja kuraista;)
VastaaPoistaTuo samettinen vihreys on ihanaa ja saattaisin minäkin siihen tottua! Liukkautta en myöskään kaipaa.
PoistaEi ole sinuunkaan joulustressit iskeneet. Kaikki kunnossa joulu voi tulla, ja tulispa edes vähän lunta.
VastaaPoistaJoulustressi ei ole iskenyt eikä varmaan iskekään, luulen niin. Puuhailen rauhassa ja nautin siitä!
Poista