torstai 20. marraskuuta 2025

Reippaasti lunta

 Nyt on puutarhan viimeisetkin puuhat tehty. Herkimmät kasvit saivat suojat ja kaikki verkot kävin tarkistamassa. Havuja piti vielä hakea, mutta tänään satanut lumi peitti kaikki alleen niin, että jos vielä lumi sulaa pois, haen muutaman kuusenoksan vielä. Navetassa olleet viimeiset ruukut vein kellariin. Muuten kaikki on kunnossa.

Talvivaatteet herkimmille kasveille, villaa ja turvetta

Tuolla kasan sisällä on kaksi muovilaatikkoa, joissa on kylvöjä ja kevääksi muutama ruukullinen kukkasipuleita.

Yksi Austin-ruusuistani.

Akebia käärittynä villaan.

Toissapäivänä paistoi aurinko aika matalalta.

Taivaanrannassa matalalla kulkevan auringon säteet olohuoneen seinässä.

Atsalea 'Ruususen uni' nuppuja aika ilahduttavan paljon.

Uskon, että magnolia 'Vanha rouva' kukkii keväällä ensimmäistä kertaa.

Eilen leivinuuni lämpeni ja paistoin syksyn ensimmäiset hapanleivät. Samalla tein hiukan saaristolaisleipää ja tietenkin ruokaa valmiiksi. 

Ruisleivän pinta ei repeytynyt niin kauniisti kuin toivoin, mutta maku ja tuoksu on ihana.

Pari saaristolaisleipää, helposti lisäsin vain kuivahiivan ja veden.

Viimeiset oman kasvihuoneen tomaatit feta-tomaatti vuokaan, joka on herkkuamme ja perunasoselaatikkoa. Tein vielä merimiespihvejäkin eli sellaisia helppoja ruokia ison uunin arinalla paistettavaksi.

Omenasato ei ollut suuri, mutta sen verran sain omenalohkoja pakkaseen, että omenahyvettä kuitenkin muutamaksi kerraksi saamme.

Tänään olenkin laiskotellut. Kävimme toki upeassa lumipyryssä hieman pidemmällä lenkillä, kuvasin kaunista, lumen peittämää pihamaata ja kudoin - lunta on tullut noin 10 cm. On ollut siis ihana laiskottelupäivä.



Omenapuulehto

Alppiruusu (Rhododendron) 'Mikkeli'

Alppiruusu 'Pekka' kukkii keväällä, toivottavasti!

Metsäpuutarha

Maisemaa kiviaidalta

Olen jälleen aloittanut keittiöbongauksen.


Meillä punatulkut (Pyrrhula pyrrhula) pesivät ja meillä oli eilen ruokintapaikalla seitsemän pariskuntaa!




Tänään on ollut siis mukava päivä jälleen ja nautin lasillisen sokeroitua inkivääriä, joka on herkkuani!

Minusta nytkin luonto on kauneimmillaan ja kutsui ulos kuvaamaan! Toivottavasti lumi nyt pysyisi, eikä tulisi niitä mahdottoman liukkaita kelejä!

Sininen hetki alkamassa


Kaikkea hyvää sinulle!

💚 

34 kommenttia:

  1. No jo on tullut lunta. Täällä tuli aika vähän ei edes maa peittynyt.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lunta on tullut tänään oikein kunnolla ja onneksi ei tarvitse lähteä liikenteeseen varmaan talvi on taas yllättänyt autoilijat kuten joka vuosi!

      Poista
  2. Dear Saila!
    It is smart of you to wrap your Austin roses now. I have had my Austin roses for many years, and they mostly do well through the winter. It is very smart to use chicken wire around bushes and trees, because then they can be left alone. Your freshly baked bread looks absolutely fantastic. They must taste very good.
    Such beautiful winter pictures! Fresh snow is so beautiful. You are lucky to have already received so much at once. It was minus 8 degrees here this morning, and no snow.

    All the best to you!
    Hugs!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Dear Marit!
      At the last moment before the snowfall, I managed to protect the akebia and the roses; chicken wire is also a really good protection for many plants.
      I often bake in the wood-fired oven during winter, and at the same time I can cook food, and the oven also warms the house nicely. You really had frost! Today a lot of snow fell, and hopefully not all of it melts away, and it won't get slippery!

      All the best to You!
      Hugs!

      Poista
  3. Onpa upeat lumiset maisemat. Ja punatulkkuja noin paljon.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt maisemat ovat todella kauniit, lunta on tullut. Meillä on aika paljon punatulkkuja.

      Poista
  4. Onpa tullutkin paljon lunta. Kaunista. Lumi tuo paljon valoa lisää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lunta tuli ja kai on tulossa vielä lisää. Valon määrä kyllä lisääntyi.

      Poista
  5. Täällä meillä satoi hieman rännänsekaista lunta aamulla ja nyt mittari on nollassa. Huomenna lumesta ei taida olla enää paljon jäljellä.
    Kasvisi saivatkin hyvän talvisuojan ylleen.
    Herkullisia leipomuksia ja kauniin talvisia kuvia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Teillä satoikin aika vähän lunta. Lumi/pakkassuojan ehdin juuri laittamaan ennen lumen tuloa ja toivon lempeää talvea.
      Kaunis kiitos, eilen lämmitin uunin ja hiukan leivoin. Nyt maisemat ovat niin kauniit!

      Poista
  6. Kauniit on maisemat sielläkin, lumi kuorruttaa kaiken hienosti. Mistä sie tuota villalevyä oot hankkinu!
    Kyllä meillä nuo ruokahommat on aika samanlaisii! Kyllä se tuo leivinuuni on verraton keksintö! Mukava kun suap kerralla useampia ruokia ja on sitten mitä lämittee, ei 'hellapoliisina' tarvii aina olla. Tuota sokeroituu inkiväärii mietin, myödäänkö noita paloja valamiina?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumi on kaunistanut luonnon ja puutarhan nyt, toivottavasti vain ei tulisi vesikelejä. Tuota villalevyä ja nauhaa olen ostanut Hankkijalta ja sieltä ostin myös villapellettejä, joita sekoitan esikasvatuksessa multaseokseen jonka teen. Tuo villa on helppoa käyttää ja uskon, että toimii!
      Meillä taitaa ruokahommat olla melkoisen samanlaisia! Leivinuuni on ihan paras keksintä, siellä hauduttaa pitkään ruokia ja paras leipäkone! Kiittelin sitä jo nuorena, kun lapset olivat pieniä ja piti saada useamman päivän ruoka tehtyä valmiiksi. En antaisi pois! Ja tietenkin lämpöä antaa.
      Olen tuota inkivääriä ostanut kalamarkkinoilta ja varmaan sitä on joulumarkkinoillakin, nyt ostin kilon pussin paloja (25 euroa) Kädentaitomessuilta. On kuin marmeladia söisi, inkivääripalat on pehmeitä ja ne on päällystetty hedelmäsokerilla.

      Poista
  7. Oi, miten lumi on kaunistanut maisemat. Täällä toissayönä sataneesta hennosta lumikerroksesta ei ole jäljellä juuri mitään ja vesisade litisee ulkona.
    Ihan alkoi vatsa kurista ja vesi nousta kielelle leipäkuviasi katsellessa. Kuvista nousi ihan selvästi tuoksukin.
    Ikkunabongausta minäkin harrastan harva se päivä. Herra punatulkkuja ei näy. Ovat laittaneet rouvat syreeneihin ruokailemaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumi kaunistaa maiseman ja valoisampaakin ulkona on. Lunta/räntää sataa edelleen ja toivon pakkasta edes muutamia asteita.
      Ruisleivän tuoksu on aina niin ihana ja tietenkin leivän muutenkin. Meillä leivotaan talviaikaan joka viikko.
      Meillä punatulkut ovat tulleet esiin, kesällä kuuluu vain vihellys. Syreeniaidassa meilläkin käyvät syömässä ja varmaan suojassakin siellä ovat, vaikka vielä ei haukkoja ole näkynyt.

      Poista
  8. Siellä on laitettu jo villapaidat päälle😄Hienoja lumisia maisemakuvia, komeita leipomuksia ja ruokia! Matalalta paistava aurinko luo kivoja hetkiä ulos ja sisälle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juu, villapaidat on Austineilla ja akebialla ja suojaturpeen laittoa mietin - laitoin kuitenkin, toivottavasti tulisi nyt edes hiukan pakkasta. Lumi on kaunistanut toistaiseksi. Leivinuuni on hyvä ja tehokas leipäkone, leivon joka viikko talvisaikaan ja samalla uuniin laitan ruokaa hautumaan. Aurinko liikkuu nyt niin matalalla, viistää ihan taivaanrantaa vähän aikaa, mutta ensi kuulla alkaa jo kevät ja se on kivaa sekin!

      Poista
  9. Vau, mitkä leipomukset. Täällä ei ole satanut lunta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Toivottavasti lunta tulisi ettei routa menisi kovin syvälle!

      Poista
  10. Hei Saila!
    Täälläkin on tullut aika paljon lunta, koko keskiviikon ja edellisen yön tuli lunta, meillä on noin 20-30cm. Seuraavat kaksi päivää oli aurinkoisia ja oikein kauniit. Katsoin minun Magnoliaa aikaisemmin, ja siinä on paljon nuppuja, toivottavasti tulee hieno kukinta. Saaristoleipää ostan aina kun ollaan Suomessa, mutta täältä löytyy sen sialle Malax limppuja. Eihän se ole ihan sama, mutta kun en ole leipoja. Ihanaa kun sinulla käy niin monta punatulkkua, ne tulee joskus käymään täälläkin mutta ei vielä tänä vuonna.
    Terveisin Marika

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei Marika!
      Onpa teillä todella paljon jo lunta - melkein hiihtokelit! Aurinko on todella tervetullut ja pieni pakkanenkin. Onpa hienoa, että sinun magnoliassasi on paljon nuppuja, toivottavasti talvi on armollinen ja saat komean kukinnan. Saaristolaisleipä on kyllä hyvää ja teen sen usein valmiista jauhopussista, johon lisätään vain kuivahiiva ja vesi, joskus teen alusta pitäen. Ostan joskus myös Maalahden limppua, sekin on hyvää. Pikkulinnut ovat ihania ja meillä käy punatulkkuja aika paljon, tänään oli myös harmaapäätikka.

      Poista
  11. Ihanat villanutut puutarhan "väellä" ja pukeutuihan se hetkeksi niin kauniin valkoiseen kuorrutteeseen koko puutarhakin... Omenapuulehto on kuin sadusta - saa mielikuvituksen siiville. Ja tinteille olette virittäneet oikein siirtolapuutarhan - ihanaa!
    Inkiväärit näyttää tutuilta - mahtaako olla samainen turkkilaisrouva myynyt niitä sinulle ja minulle? Monet vuodet pari isoa pussia silakkamarkkinoilta perinteikkäästi ostetaan - ja 2/päivä.... yritin laskea, että montakos lasiisi mahtuu - hih...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Villanutut laitoin herkille kasveille ja peitin varpaat turpeella, toivon, että talvi olisi niille armollinen - lunta nyt kyllä toivon suojaamaan kasveja. Kiitos, omenapuulehto on minulle mieleinen paikka ja se on kuin sadusta jokaisena vuodenaikana. Puut ovat vanhoja - maatalouskonsulentti kävi istuttamassa ja ymppäämässä kuut joskus 40-luvun lopulla.
      Tinteille laitoin ruokaa ja laitan vielä lisääkin. Paikka on heille oivallinen, suojapensaita on lähellä useita.
      Saattaa olla, että samalta turkkilaisrouvalta olemme inkiväärimme ostaneet - joskus olen ostanut niitä myös Turun silakkamarkkinoilta. Yritän pysyä tuossa 2/päivä, mutta olen niin perso noille inkivääreille!

      Poista
  12. Sama lumipyry taisi ehtiä meille torstai-illasta. Sitä tulikin kerralla ihan kunnolla ja oli hetken aikaa talvisen näköistä. Eilisen plussakeli ja vesisateet sitten pilasivat näkymät ja liukastivat tiet mutta jospa tämän päivän räntäsateet tulisivatkin enemmän lumena kuin vetenä. Ensi yön aikana pitäisi taas kääntyä pidemmäksi aikaa pakkaselle ja olisi hyvä, jos kasvit saisivat vähän enemmän lumisuojaa päälleen.
    Herkullisen näköiset leivät, ihan herahti vesi kielelle. En ole itse leiponut pitkään aikaan ruisleipää (tai viime aikoina mitään muutakaan leipää) mutta ruokaa laitamme useamman kerran viikossa leivinuunissa.
    Kauniita kuvia puutarhastasi. Varsinkin omenapuulehto näyttää upealta lumikuorrutuksessaan. Kauniita ovat myös lintukuvasi. Täälläkin asustelee ainakin pari punatulkkupariskuntaa. Kesällä niitä ei oikein näy muuten kuin voikukan siemeniä syömässä mutta talven tultua löytävät aina naapurin lintulaudalle.
    Mukavaa marraskuun viimeistä viikkoa! Toivottavasti teiltä ei ole vesisateet vieneet kaikkia lumia pois.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumisuoja olisi tarpeen - lunta todella tuli ja sitten kääntyi suojalle, liukkaista en pidä minäkään ollenkaan!
      Kotona leivon leipää talviaikaan aika usein ja tietenkin ruokaa laitan, me tykätään hautuneista padoista kovasti ja se on edullistakin - ilman sähköä ja edullisemmatkin lihat kypsyvät uunissa rauhassa.
      Kiitos! Lumi koristeli puutarhan ja pikkulinnut tulevat mielellään syömään ruokintapaikalle. Siinä on suojapaikkoja lähellä, jos petoja tulee. Punatulkkuja meillä on hyvin ja ne pesivät tuolla meidän korvella ihan lähellä. Juurikaan kesällä niitä ei näy, ääni vain kuuluu.
      Kiitos! Lunta on vielä jäljellä ja lisää on tullut ja toivottavasti tulisi lisää, maltillisesti!

      Poista
  13. Atsalea, magnolia, rhodo - ihana kukinta tiedossa keväällä :-)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Totta, kukintaa on tiedossa, toivottavasti talvi on armollinen!

      Poista
  14. Laiskottelut tekevät toisinaan, ja aika useinkin, terää;)
    Mulla on vielä arat kasvit pukematta, mutta kepit olen sentään tökkinyt maahan, että on helpompi viritellä kangasta niihin ja sitten turvetta sisälle.
    Hyvännäköisiä syötäviä näyttää tulevan leivinuunista:)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Laiskottelu on hyvin lataavaa ja suotavaa ja tekee terää - useinkin! Laitoin aroille kasveille jo suojat kun ajattelin, että tulee kylmempääkin. Teillä varmaan meri pitää sään lämpimämpänä.
      Kiitos, leivinuuni on hyvä leipäkone!

      Poista
  15. Meillä oli täällä todella liukkaat kelit viikonloppuna emme päässeet mökillä käymään .
    Minä en ole peittänyt mitään kasveja runkoja olen suojannut.
    Kauniita kuvia olet ottanut ja mitkä leipomukset ja ruuat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Liukkautta saimme mekin, kaljamat kuten meillä sanotaan - sen verran lauhtui ja mielestäni olisi saanut pitää pientä pakkasta. Hyvä että suojasit runkoja, varmaan teilläkin on kauriita ja peuroja sekä rusakoita. Meillä noita metsän eläimiä riittää, vaikka susikin häärii täälläpäin.
      Kaunis kiitos Nila!

      Poista
  16. Kaunista, niin kaunista lumisessa luonnossa. Mutta olen silti kesäihminen. Syksy on luopumista jollain tapaa ja se siirtää katseen tulevaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumi on luonnossa ja puutarhassa kaunista! Varmaan olet kesäihminen - upeat pelargoniasi kukkivat silloin parhaiten! Syksy on luopumista, mutta koen samalla että se antaa aikaa latautua ennen kevään alkua ja puikot tietenkin täällä kilisevät.

      Poista

Mukavaa kun vierailit sivuillani ja kiitos kommentistasi!