sunnuntai 26. lokakuuta 2025

Lempeää laskeutumista

 Mörökölliaika on siis alkanut minulla ja luonnolla. En kommentoi kellojen viisareiden vääntöjä, koska se ei vaikuta oikeastaan millään tavalla minuun, mutta nyt kun luonto on riisuuntunut juhlahepeneistään, olemme luonnon kanssa yhtä - sävyt lempeitä, lepotila on alkanut, aurinko ei pakota siristelemään silmiä - nyt siis lataudumme yhdessä uutta kasvukautta innolla odottaen.

Kiersin hiukan kameran kanssa pihassa. Pensaat on verkotettu, viimeiset kasvien siirrot on tehty, kolme pionia on vielä matkalla ja niillekin on paikka jo valmiina, alppiruusut (rhododendron) näyttävät sen odotuksen tunteen, jota kohti hiljalleen olen matkalla eli kohti uutta kevättä. No tietenkin pientä puuhaa on aina, mutta suurimmat jutut ovat jo valmiina, ellen keksi taas jotain uutta - sekään ei ole mahdottomuus.

Metsäpuutarhan alppiruusuja

Alppiruusu 'Pekka' odottaa kevättä jo kovasti.

Pohdin mielessäni eilen verkottaessani viimeisiä puita, että mitä keksin metsäpuutarhan alppiruusuille suojaksi, nyt kun niitä on useampi - alelöytöjä ovat. Kun vanhan kanalan aitaus otettiin pois, mies jätti minulle 'jos tarvetta on' palan kanaverkkoa - hiukan tuollaista korkeampaa. En aluksi keksinyt sille oikein mitään tekemistä, mutta eilen valkeni! Tuossa se nyt on atsaleojen suojana ja onhan siellä yksi ale-alppiruusu myös, se pitää peittää keväällä. Isäntä vain mietti, että josko lumi painaa verkon kaunokaisten päälle eli pitää laittaa tukipuita vielä, mutta tämä suoja ensi hätään, sillä kauriit ovat jo liikkeellä!




Pieni alppiruusun taimi 'Nikodemus'


'Bloombux'

Myös pienessä alppiruusu (Rhododendron) 'Bloombux' :ssa on nuppuja

Puimalanmäen alppiruusut 'Mikkeli' ja Pohjolan tytär' ovat niin vehreitä. 'Pohjolan tyttäressä' oli myös syyskukinta.

Pikkuruinen 'Mrs Nancy Dippel' on vielä vihreänä, pienestä koostaan huolimatta se kukki ensikukinnan keväällä.

'Mrs Nancy Dippelin' vieressä on vahvasti vehreä kangasvuokko (Pulsatilla vernalis)


Tuossa samassa atsalean ja tuon vuokon takana kiven suojassa on ruotsinköynnöskuusama (Lonicera periclymenum 'Serotina') ja Akebia quinata, joka saa villaa ylle talveksi Austin-ruusujen kanssa.

Rytörinnettä kasvimaan suuntaan...

Vihreä virta eli mehiparta (jovibarba globifera) kiven päällä ja kyljessä, tykkään tuosta kovasti!



Rytörinteen suuntaan mentäessä atsalea  'Vanha rouva' on pitänyt vielä kauniin syyspukunsa yllään.

Rytörinteessä onkin tapahtunut yhtä ja toista syksyn aikana. Tuossa putken vieressä kasvanut isohirvenjuuri (Inula helenium) muutti toiseen paikkaa, ja tuo tyhjä kohta odottelee ruusua, eli uudelle Austin-ruusulle on siinä paikka. Aivan tuolla putken kohdalla on uusi puupioni paeonia delavayi. Ja jos oikein tirkistää, tuossa viimeistä kukintaansa lopettelevan 'Lady of Shalott':in vasemmalla puolella näkyy pikkuruinen rhododendron camtschaticum, joka sekin kukki alkukesästä (valkoinen nimisäle). 


Syksyinen Rytörinne

Ja matka jatkuu kasvimaalle, jossa on siis kaksi uutta lavakaulusta. Toiseen ostin alesta aiemmin kolme pensasmustikkaa ja eilen siirsin toiseen isosta pionipenkistä kolme pensasmustikkaa (Vaccinium corymbosum).



Mörökölliaika on siis alkanut ja kudin on puikoilla eli  Linka Neumannin 'Alasuq'. Värimaailma näyttää sähkövalossa sangen reippaalta, mutta luonnonvalo muuttaa sävyn juurikin sellaiseksi kuin pitääkin. Tänään laitoin sellakan uuden ikonin kullattavalle alueelle ja kultaan sitten tiistaiaamuna, mixtion, jota käytän on siis 12 tunnin eli kulta lasketaan 'sitten kun hius ei enää tartu mixtion-alueelle' noin 12 tunnin kuluttua. Kultaaminen onkin kivaa ja sitten pääsen taas maalaamaan. Pyhä Nikolaus -ikoni alkaa valmistumaan.


Meille on tulossa - yllättäen - vauhdikas viikko, kaikenlaista tekemistä siis ja tyttären perheen muutto. Saan kolme reipasta Murua ja yhden sydänkäpy-Murusen (ikää 1,5 kuukautta) viikolla eli aivan ihanaa!

Lempeää lokakuun loppua sinullekin!

💚


5 kommenttia:

  1. Kivat suunnitelmat ensi viikkoon, täynnänsä Muruja <3.
    Ja uudelle Austinille jo paikka tehty valmiiksi, joko olet päättänyt minkä seuraavaksi valitset?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ensi viikosta tulee vauhdikas ja se on tosi kivaa - Murut ovat ihania ja mukavaa on heidän kanssaan touhuta! Pienimmäinenkin tulee ensivierailulle!
      Uudelle Austinille on paikka ja ehkä tuohon saattaa mahtua kaksikin! Nyt sävymaailmaa olen miettinyt ja tietenkin se riippuu paljolti siitä, löydänkö etsimääni, mutta ehkä Boscobel tai Pilgrim...

      Poista
  2. Hyvä juttu, että alppiruusut ja atsaleat on verkotettu, jälkeenpäin on niin surku, jos ne syödään ja sitten on turha jossitella. Täällä ainakin atsaleat syötiin alussa ihan tapiksi ja siihen kuolivat, sittemmin olen tajunnut ne ja alppiruusut suojata, ja nythän on koko pihakin aidattu, mikä on vähentänyt vierailuja aivan valtavan paljon.
    Teillä on aivan ihanan paljon kauniita kiviä rytörinteessä!
    Mukavaa Muruviikkoa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jälkeenpäin on turha itkeä, suojaus on paras puolustus ja nyt ei vielä petoja ole näkynyt eli kauriit liikkuvat vielä rohkeasti pitkin pihoja. Meillä atsaleojen nuput syötiin ensimmäisenä ja kyllä harmitti! Teillä varmasti pihan aitaus on paras puolustus ja teillä noita sarvipäitä onkin enemmän! Meillä on kauniita kiviä paljon, olisin halunnut noita isoja kiviä enemmänkin näkyviin silloin kun pihaa rakennettiin, mutta isäntä oli toista mieltä. Meillä on kiviä paljon!
      Kiitos, neljä Murua tulossa ja se on kivaa!

      Poista
  3. Dear Saila!
    It's good that you don't care if the clocks are set back or not. We'll just have to put up with it, and we do. If I had decided, I would have had summer time all year round, but that's not the case. So now it's already starting to get dark here even though it's only 5 pm here.
    Your rhododendrons and azaleas are so beautifully wrapped. I have a lot of rhododendrons here, but they've never been eaten by the deer here. It's probably because I have so much thuja that they like it. This year, all the thuja hedges are wrapped with some kind of netting, and I'm curious to see if it works against hungry deer. Chicken wire is definitely the safest thing against deer, but the hedges here are so high that it would have been too expensive to protect all of them.
    Your roses look very nice.
    Have a nice end of October!

    All the best to you!
    Hugs!

    VastaaPoista

Mukavaa kun vierailit sivuillani ja kiitos kommentistasi!