keskiviikko 14. tammikuuta 2026

Siemeniä, siemeniä

 Nyt on kaikki siemenet kotona, uskon niin ja laitan niistä näin postauksen, kun niistä oli jo aiemminkin puhetta. Tämä ei siis millään tavalla ole yhdenkään siemenliikkeen maksettu mainos, jokaisen siemenpussin olen maksanut paitsi muutamaa lahjapussia.

Aina ennen tilasin siemenet Uuden Vuoden päivänä, mutta nyt olen alkanut käyttämään hyväkseni syksyisiä alennusmyyntejä jo siksikin, että siementen hinnat ovat nousseet jopa reippaastikin ja siksi, että haluan olla lähtökuopissa valmiina, kun uutta valikoimaa tulee kaupan. Siemeniä en juurikaan osta myymälöistä, vain nettikauppojen kautta. 

Syksyllä olen tilannut siis isoimman osan juureksien, kaalien, sipuleiden ja kasvihuoneessa kasvatettavien kasvien siemenistä, ensi keväänä pitkästä aikaa kasvatan munakoisoakin. Se lienee seurausta italian kielen opiskelustani ja tytär lupasi johdattaa minut munakoison salaisuuksiin.

Aloitan tomaateista. Tomatmamman nettikaupasta tilaan suurimman osan uusista tomaattien siemenistä, toki kerään itsekin siemeniä, mutta jotain uutta haluan kokeilla vanhojen hyväksi havaittujen lisäksi. 


Tuoksuherneet on toinen, jotka tilaan jo heti syksyllä Cecilia Wingpårdilta, niin olen tehnyt jo vuosia. Siemenet ovat aika arvokkaita, mutta koska vielä ei Englannista pysty siemeniä tilaamaan niin Cecilian valikoima on niin hyvä, että pärjään. Pidän kovasti tuoksuherneistä ja Cecilialta saa upean sävyisiä lajikkeita, tilaan sieltä aina muutaman pussillisen. Siemenet ovat hyvin kysyttyjä ja siksi pitää olla ajoissa liikkeellä! Kiitettävästi myös muiden siemenliikkeiden tuoksuhernevalikoima on kasvanut ja tilaan niitäkin.


Tilaan paljon siemeniä Ruotsista, Fröbankenilta suurimman osan, mutta myös Impectalta tilaan aina jotain. 

Tässä pieni tilaus, melkein kaikki tilasin jo syksyllä.


Baltian maista olen tilaillut testinä useampana vuonna ja testannut, pitääkö itävyydet paikkansa. Kirbitisiltä tilaan joka vuosi, siellä on hyvä kurkkuvalikoima, myös hieman kukkia tilaan sieltä. Koska olen vuosia ihaillut ja kasvattanut asteria, jota ennen kutsuttiin kamelikurjensulka-asteriksi, niitä löydän myös tuosta siemenliikkeestä. Maksuliikenne on myös helpompaa tuossa siemenliikkeessä, verrattuna muutamaan muuhun Baltian maan siemenliikkeeseen. 



Samettikukkaa (Strawberry Blonde), petunian, asterin ja kurkun (Monolit F1) siemeniä. Juurikaan en tilaa F1-siemeniä, kurkku tekee poikkeuksen.

Leikkoja toki tilaan vielä Kukkatarhureilta ja viime Jouluna sain lahjaksi ystävältä lahjakortin tuohon siemenliikkeeseen, niin tietenkin kukkien siemeniä tilasin sieltä myös. Erityisesti olen mieltynyt tuohon asteriin 'Chrisantella Limoncello' ja lähes puhtaan valkoiseen auringonkukkaan 'White Lite'. Pitkästä aikaa kasvatan ensi kesänä myös tiikerinkaunosilmää. Tänä kesänä toivon, että kesäpäivänhattu 'Sahara' tuottaa pussin lupaamia sävyjä (toki Saharaa tilasin myös toisesta nettikaupasta), viime vuonna lähes kaikki olivat keltaisia. Kauniita nekin kuitenkin olivat. Vaikka olen uskollinen leijonankita Mme Butterflyn kasvattaja, tilasin myös tuota lilaa 'Potomac Lavender' leijonankitaa.


Koska kasvatan vihanneksia ja kukkia vain omaksi ilokseni ja perheen käyttöön, yritän olla maltillinen tilausteni suhteen. Kesäkukkien määrä on lisääntynyt vuosi vuodelta ja ehkä niin nytkin. Kesäleikoista tärkeimmät ovat siis asterit, tuoksuherneet, leijonankidat, auringonkukat, tsinniat, kosmokset. Samettikukkia ja kehäkukkia sekä krasseja käytän rinnakkaiskasveina. Suuri iloni on ollut krassivalikoiman kasvu. Köynnöskrassit ovat ihania, mutta myös pensaskrasseista pidän - erityisesti mieleen on krassi 'Vesuvius' ja siitä olen siemeniä kerännyt. Nyt tilasin hieman samaa värimaailmaa olevaa 'Whirlybird Apricot' -krassia. Pidän krassien sähäköistä väreistä. Pitkään etsin krassi 'Phoenix':ia, mutta harvoin sitä löysin, mutta nyt on Impectalla lähes samanlainen krassi 'Honolulu', joka on siis pensasköynnöskrassi. Samettikukkia on kaalimaalla ja kasvihuoneessa ja suosikkejani ovat Linne's tagetes ja kääpiösamettikukka, toki Strawberry Blonde myös ja muitakin lajikkeita kasvatan.

Mutta vielä yksi pieni neuleprojekti, joka valmistuu aivan pian ja lahjana annan ensi sunnuntaina, kun pienin Muru saa nimen.

Toinen sukka vielä kesken ja myssyn saumat, nauhat ja tupsu ompelematta. 

Sää on lauhtumassa ja se on mukavaa, pakkasta saisi vain olla ainakin muutama aste, ettei tulisi liukkaita.

Kaikkea hyvää sinulle!

💚

32 kommenttia:

  1. Mahtavat siemenvarastot siellä valmiina kylvöihisi. Katsoin kuvasta, että tomaattilajikkeillasi on todella hauskoja nimiä!
    Ihanan värisiä tuoksuherneitä ja kaikkea muuta sinulle on taas tulossa.
    Ja niin suloiset neulomukset pikkuiselle – onnea pikku Murulle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt on kaikki siemenet kotona ja odotellaan malttamattomasti vielä hetki! Juu, olen ehkä hieman taipuvainen noihin nimiin - niin näissä siemenpusseissa kuten taimienkin kanssa. Tuoksuherneitä valitsin antaumuksella ja nuo, joissa sävy liukuen muuttuu, on mieleeni.
      Kiitos, lämmintä ja pehmeää Murulle ja huomenna on sitten nimiäiset.

      Poista
  2. Dear Saila!
    So many exciting seeds you have bought. This year I have decided to use some of the seeds I already have, and there are many. In the past I have also bought seeds from Impecta. They have a very good selection of seeds. What a lovely knitting you are doing now. You will probably finish it soon.

    All the best to you!
    Hugs!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Dear Marit!
      I first looked through my own seed stock before ordering more seeds. I do use quite a lot of seeds in the vegetable garden, but now I have enough! Impecta has a good selection of seeds – I order most of my seeds from Sweden, now that it's not possible for us from England. Muru will get a name tomorrow, and I knitted him something soft and warm.
      The weather is changing again, it's raining here!
      Have a nice weekend!

      All the best to You!
      Hugs!

      Poista
  3. Onpa siellä siemen poikineen odottamassa kylvöä.
    Muru saakin lämpöiset ja kauniit neuleet.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt on kaikki siemenet kotona ja odottavat pääsyä kasvuun. Kiitos, Muru saa huomenna nimen niin neuloin hänelle pehmeää ja lämmintä.

      Poista
  4. Oi, oli ihanaa päästä sinun siemenvarastoasi tutkimaan. Kiitos tästä postauksesta!
    Muru saa söpöiset neuleet❤️

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tässä on otos tilauksista, ehkä minulla saattaa olla kotona jokunen pussi lisääkin. Kiitos! Muru saa huomenna nimen ja neuloin hänelle hieman lämmintä. Olipa kiva tavata torstaina!

      Poista
    2. Tällaiset kohtaamiset ovat ihan parhaita!

      Poista
  5. Apua, hengästyin jo tuoksuherneiden kohdalla 😂.

    VastaaPoista
  6. Ah, miten hurjasti sinulla on ihania siemenpusseja! Saat noista omien sienvarastojesi kanssa ihan varmasti sekä herkullista satoa että silmänruokaa. Mielenkiintoisia ja houkuttavia lajeja oli paljon ja varmaan palaan näihin myöhemmin vielä uudelleen. Tuo lähes valkoinen auringonkukka oli kiinnostava, sellaisia en ole ennen nähnyt. Minä olen usein kasvattanut hyvin vaalean keltaisia auringonkukkia (myös tulevalle kesälle on varattuna pari eri lajiketta), ne sopivat niin kivasti moniin muihin kesäkukkien väreihin.
    Pitää yrittää vielä tarkemmin katsoa sinun tomattilajikkeiden nimiä, en saanut kaikista selvää. Jännitän kovasti, miltä minun uudet tomaattilajikkeet (kiitos sinulle) maistuvat.
    On tosi kivaa saada ideoita ja neuvoja, kiitos sinulle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Siemenet ovat ihania ja tilauksen kanssa täytyy olla kylmäpäinen, nekin viettelevät taimien ohella! Olin siis tarkka ja tein inventaarion ennen tilausta ja uskon, että nyt kaikki siemenet riittävät - aika harvoin ostan puutarhaliikkeistä siemeniä. Minulla on ollut tuota lähes valkoista auringonkukkaa muutamana vuonna ja olen siihen mieltynyt, se on kohtuullisen aikainen myös ja hieman sitä esikasvatan muiden auringonkukkien ohella. Pidän kovasti myös Astra-sarjan auringonkukinta ja niitä menee kasvuun taas ensi kesänä.
      Uudet tomaattilajikkeet ovat tänä vuonna pääosin normaalikokoisia, muutama kirsikkatomaatti. Omasta varastosta laitan sitten pihvitomaatteja joitakin (Malachite Box on erityinen suosikkini, tosi muitakin on). Jos et saa kuvasta selvää, voin yrittää jos instan yv:nä on kuva selkeämpi. Toivottavasti uudet lajikkeesi ovat ihania!
      Kaunis kiitos sanoistasi!

      Poista
  7. Ihan valtava siemenvalikoima sinulla taas. Katsoin tuota tomaattivalikoimaa, siinä on varmastikin erityyppisiä tomaatteja. Herkullista ja monipuolista satoa siis luvassa. Monenlaista tuoksuhernettäkin aiot kasvattaa , ne on aivan ihania. Vielä ei voi kuin hypistellä siemenpaketteja, mutta kevät etenee nopeasti ja pääsee kylvämään.
    Pieni Muru saa mummolta ihanan nimiäislahjan. Oikein mukavia juhlahetkiä teille sinne ensi sunnuntaille! Mukavaa tätä viikkoa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt on kaikki siemenet siis kotona ja onhan niitä pussi poikineen, mutta kyllä niitä sitten kuluukin aika paljon kunhan pääsen taas kylvöhommiin! Vielä helistellään siemenpusseja, mutta ei kauaa. Murulle neuloin pehmeää, toki teen lisääkin, tein vain tällaista pientä nyt varsinaisen lahjan lisäksi. Kiitos, uskon että juhlista tulee ikimuistoiset!
      Kiitos!

      Poista
  8. Hengästyttävä määrä erilaisia siemenpusseja. Kiva, että mainitset myös toimittajien nimet. Menköön vaikka mainostamisen piikkiin, mutta vinkit ovat aina tervetulleita meille kaikille. Kiitos niistä. Tulevana kesänä saamme varmasti paljon lisää tietoa siementesi matkasta maljakkoon ja ruokapöydälle.
    Siementen hinnat ovat nousseet melkoisesti. Kuusi euroa siemenpussista ei näytä olevan enää harvinaisuus.
    Tykkään krasseista, joita en enää kasvata. Meillä niihin iskee joka kesä toukka, joka syö nopeasti lehdet ja jatkaa sitten varsilla. Harmillista. En ala kesäkukkia myrkyttämään, joten ollaan sitten ilman krasseja.
    Muru tulee saamaan somat asusteet. Lämpimät onnittelut Murusta niin vanhemmille kuin sinullekin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Siemenpussit on kaikki tilattu ja kotona, nyt sitten odotellaan, että päästään kylvämään - aikahan kuluu siivillä! Laitoin tosiaan nuo toimittajatkin, koska kaikilta heiltä olen saanut hyvää siemenmateriaalia ja tilaus on tullut nopeastikin. Siementen hinnat ovat nousseet ihan mahdottoman paljon, samoin postikulut, että senkin takia pitää yrittää keskittää tilausta. Korkein tomaatin siemenpussin minkä olen nähnyt on 18 euroa, siis muutama siemen pussissa - se ylittää minun rajani täysin!
      Krassit ovat kauniita ja tosiaan, meilläkin joku toukka on lehtiin ihastunut. Tosin toukkia on vain lavakaulusmaalla, ei ruukuissa. Minulla on aina yksi lavakaulus krasseille ei siitä ei hevin huomaa noita syötyjä lehtiä. Mutta harmillista se kyllä on! Minäkään en myrkytä missään tapauksessa!
      Kaunis kiitos, huomenna on nimiäiset!

      Poista
  9. Ihania siemeniä. Tuoksuherneet niin minun mieleisiäni (kiitos). Tomatmamman kiva nimi ja tietysti mielenkiintoiset tomaatit. Niin söpöt varusteet pikku-Murulle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Siemenet ovat ihania ja tiedän, että pidät tuoksuherneistä - aiotko kasvattaa niitä parvekkeella? Tomatmamman on guruni, hän kasvattaa kaikki tomaattinsa nykyään avomaalla valokatteen alla.
      Kiitos, huomenna on nimiäiset ja Muru saa neuleet.

      Poista
  10. Hei Saila!
    Oi kuinka paljon siemeniä.
    Minulla on aika suuri varasto myös, ostin syksyllä Fröbanken ísta. Tuli tuotua Chelseastä myös, ja kaikki ei tullut istutettua. Olen viime vuosina kauhistunut hinnoista, ei ole ihan ok kun muutama siemen maksaa 50-60 kruunua. Impecta on korottanut paljon hintoja. Chelseassä maksoi punnan kappale.
    Yritän myös kannustaa pienempiä yrityksiä.
    Ihana setti joka pitää pienen lämpimänä.
    Täällä on myös lauhempi sää, ja kadut tulee liukkaaksi.
    Paljon terveisiä /Marika

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei Marika!
      Määrä näyttää vielä paljolta, mutta vähentyy nopeasti kunhan pääsen kylvämään!
      Syksyllä tilasin myös Fröbankenista suurimman osan siemenistä, siellä oli hyvä ale ja sitä hyödynsin. Muutenkin tilaan sieltä suurimman osan siemenistäni. Siementen hinnat ovat nousseet todella paljon ja itävyys ei korkeasta hinnasta huolimatta ole aina taattu! Myös postikulut ovat nousseet. Siellä teillä Nordiska Trädgårdar messuilla on paljon siementuottajia ja siellä valikoima on upea, ettei tarvitsisi sitten tilata. Tänä vuonna varmaan en messuille pääsekään. Yritän myös kannustaa pienempiä siemenkauppoja.
      Kiitos! Meillä on huomenna nimiäiset ja neuleet on osa lahjaa.
      Meillä lauhtui myös ja nyt sataa välillä vettä ja välillä räntää, aika märkä keli ja liukasta!
      Kiitos!

      Poista
  11. It looks like you are really getting prepared for spring! For a gardener the year must hold eternal challenge and delight. Even in the depth of winter the joy of looking at the seed catalogues and selecting and buying the promise of spring is exciting.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. It is now January and spring is approaching, I am well prepared for pre-growing and spring sowing. Now is a wonderful time to explore seed and tuber catalogs. It is a great joy for me!

      Poista
  12. Mahtavan paljon siemeniä. En taida laittaa siemeniä maahan. Lisään monivuotisia pensaita. Perunamaata vähennän myös. Nuori mies suunnittelee jotakin erikoista istutettavaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Monivuotiset pensaat ovat myös hyvä vaihtoehto! Uskon että nuori mies miettii kevään istutuksia myös, kiva että häntä kiinnostaa!

      Poista
  13. No onpa siinä siemenpussi poikineen! Noita lähetyksiä oli varmasti hauska odottaa saapuvaksi ja availla postin saavuttua. Hyviksi havaittujen nettikauppojen nimet voi minusta aivan hyvin mainita. Niistä voi olla apua niille, jotka suunnittelevat tilauksen tekemistä. Käyn itse mieluummin kauppojen siemenhyllyillä ostoksilla, vaikka valikoimat eivät ole niin laajat kuin netissä. Riittävät kuitenkin minun tarpeisiini. Jos joku tuttava on tekemässä nettitilausta, niin olen lähtenyt samaan kimppaan mukaan, jos on ollut jollekin siemenille tarvis.
    Leijonankita 'Potomac Lavender' on tosi kaunis. Minulla oli sitä muutamana vuonna ja huomasin, että sen siemeniä on edelleen jäljellä. Voisi oikeastaan laittaa vaihtelun vuoksi niitä taas tänä vuonna tulemaan.
    Ihailin myös noita sinun tuoksuherneitäsi. Ihania värisävyjä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No toisaalta on - näyttää ehkä paljolta, mutta kyllä ne taas hupenevat, minulla on aika iso kasvimaa kuitenkin. Ajattelin laittaa nuo siemenkaupat, jotka olen todennut hyväksi, vaikka niitä monet muutkin käyttävät. itse en juurikaan siemenhyllyillä käy, meilläpäin ei aivan lähellä ole sopivia puutarhaliikkeitä ja kivaa saada siemenpostia kuitenkin. Kimppatilaus kyllä kannattaa myös, hyvä puolittaa nousseita postikuluja. Olen ollut vuosikaudet uskollinen Mme Butterflylle, joskus pieniä poikkeuksia on, nyt tilasin tuota Lavenderia - sävy on kaunis. Tuoksuherneet ovat minulle tärkeitä ja tein tilauksen noista liukusävyisistä, mistä pidän kovasti!

      Poista
  14. Melko hyvä määrä siemenpusseja:)
    Minä tein inventaarion ja tulin siihen tulokseen, että lähes kaikkea on riittävästi. No kymmenen pussia kesäkukkien siemeniä tilasin kuitenkin ja nekin tulivat viime viikolla. Nyt vain odotellaan vielä hetki, ennenkuin saa aloittaa kylvöt.
    Ja ihania villaisia uudelle Murulle tulossa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yritän olla maltillinen, mitä ikinä se sitten tarkoittaakaan, mutta uskon että nyt siemeniä on lähes riittävästi! Inventaario on hyvä tehdä ajoissa, se olisikin ikävämpää, jos joku ihanuus olisi päässyt loppumaan ja siemenluetteloissa on aina jotain uutta kivaa! Vielä täytyy odotella!
      Kiitos, lämmintä pikkuiselle, huomenna on nimiäiset.

      Poista
  15. Ihania lajikkeita tiedossa ensi kesälle - aivan huikeita nuo tuoksuherneet.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Valinta oli vaikeaa ja aina tekisi mieli tilata enemmän ja enemmän, mutta maltti pitää säilyttää tai ainakin yrittää! Nuo tuoksuherneet ovat kyllä ihania!

      Poista

Mukavaa kun vierailit sivuillani ja kiitos kommentistasi!