Olen perusluonteeltani hyvin mukavuudenhaluinen ja laiskuuteen taipuvainen ja tekisin vain sitä mistä milloinkin tykkään. Nyt vain on sellainen aika, että valikoida ei sopisi vaan pitää mennä vähän keli edellä eli ei voi alkaa kutomaan jos aurinko paistaa ja pihahommat odottavat! Toisaalta, kun pääsen vauhtiin aikani itseäni komenneltua niin sittenpä ei millään haluaisi lopettaa ja kun tuo hämäräkin tulee niin aikaisin niin toimeen pitää tarttua!
Tänään minulla oli kolme projektia ja niistä selvisinkin.
Ensimmäinen oli muovihuoneen tyhjennys tomaatin taimista (siitä ei kuvaa vielä, pesu ja rypäleiden keruu on vielä tehtävä).
Toiseksi piti pelakuut siistiä ja nostaa sisälle. Lasihuoneessa on vielä jokunen pelakuu ja nekin nostan ensi viikolla sisälle.
Viimeinen homma oli sipuleiden vääntö. Isäntä mietti tullessaan hiukan auttelemaan, että miksi olen laittanut niin paljon sipulia kasvuun. No en ollut, vaan tämä kesä oli sipulikesä ja suurin osa sipuleista oli ihan uskomattoman isoja! Isäntä hiukan pelkäsi, että pannuhuoneen hylly putoaa, kun sipulikori olikin aika painava.
Kaikki tuli tehtyä ja taputtelin itseäni olkapäälle ja otinpa viimeisistä daalioista vielä kimpunkin itselleni.
No ennen toimeen tarttumista hiukan otin kuviakin. Rytörinne on ikuinen parannuskohde, mutta on asia edennytkin ja suuntana on siis mummopuutarha. Minun täytyy pystyä kiipeilemään Rytörinteessä vanhana mummelinakin isommin kaatuilematta. Isännän ihanuutta - köynnöspinaattia - hieman viikolla rassasin. Kaivoin ylös taataniirikset ja rikkaruohot. Istutin köynnöspinaatin kylkeen alesta yhdeksällä eurolla ostamani Austinin - siis kolmannen Austinini, köynneliään 'Claire Austinin'. Kukkahan on todella upea ja toivon, että saan sen menestymään! Paikka on todella suojainen. Suojauksen laitan kaikille Austineilleni!
Sisääntulon karvakonnanliljoja (Tricyrtis hirta) kuvasin myös! Miksi ihmeessä niin kauniille kukalle on annettu niin kammottava nimi? Toivoisin, kun nimiä muutenkin vaihdellaan, että tämänkin nimi muutettaisiin joksikin hienommaksi, vaikka unelmaliljaksi tai syksynkaunottareksi!
Sisääntulon penkissä kasvaa myös mikadonkämmekkä. Se on talvehtinut hyvin eli Lidlin lotosta ostin keväällä kaksi valkoista mikadonkämmekkää. Toinen niistä oli valkonen leimukukka, mutta en millään saa ajatusta, mikä tämä toinen 'mikadonkämmekkä' voisi olla? Voisitko sinä tietää ja auttaa?
![]() |
Mikadonkämmekkä (Bletilla striata) |
![]() |
Ken on hän eli tuo tuossa keskellä oleva hujoppi, jossa on nuppuja? |
Eilen kävimme katsomassa suvun nuorinta Murua 💗 ja niin kaunis hän oli! Isot veljet olivat hyvin ylpeitä ja iloisia pikkuisesta kuten me kaikki muutkin!
Syyskuun viimeinen viikko on alkamassa ja kuu vaihtuu lokakuuksi! Olkoon säiden haltija armollinen ja lähettäisi lempeitä säitä meille kaikille, muillekin kuin meille lokakuun lapsille!
![]() |
Lady of Shalott avaa pian kukkansa! |
Yksi juttu vielä, aivojumppaa keksin itselleni, aloitin Duolingossa italian opiskelun.
Kaikkea hyvää Sinulle!
💚
Dear Saila!
VastaaPoistaYou have so many beautiful geraniums. It's good that you got them in before winter. Mine are still in the greenhouse. I have to move them down to the basement soon, but now there is no more cold weather forecast for a while. 'Claire Austin' is a beautiful rose. I have that too. Yes, Tricyrtis hirta has an ugly name here too. The photos you show of it are absolutely beautiful. So great that 'Lady of Shalott' will bloom in your place now.
All the best to you!
Hugs!
Dear Marit!
PoistaI have quite a few pelargoniums, almost all traditional ones, both Finnish and Swedish Mårbacka series—they are just so hardy! It's nice to hear that no cold snap is forecast for you; hopefully, the weather front will come our way too.
I decided some time ago that I wouldn't buy any climbing roses, but I guess decisions can always be changed; that 'Claire Austin' is really beautiful, like all the other Austin roses. Several plants here have had their names changed, and I really hope that the name of that Tricyrtis hirta's is changed as well!
Thank You so much!
All the best to You!
Hugs!
Se tunne, kun saa jonkin odottamassa olleen työn tehtyä, on kyllä aina tyytyväisyyttä tuova. Onpa komean kokoisia sipuleita.
VastaaPoistaKaunis lilja, jolle nimi ei minustakaan anna täyttä oikeutta.
Mukavaa uutta viikkoa.
Näin juuri on ja tuo kasvihuoneen tyhjennys on yksi sellainen työ, kuin kesän lopetus ja siksi siihen on vaikeaa tarttua, kesää en vielä päästäisi pois - hyvä mieli kyllä lopuksi tuli ja jopa sellainen Joulua odottava tunnekin.
PoistaSipulit kasvoivat tosi suuriksi, varmaan koskaan aiemmin meillä ei noin suuria sipuleita ole kasvanut eli kiitos kuuluu tälle kesälle!
Kasvien nimiä muutellaan ja toivon, että tuon karvakonnanliljan nimikin muutettaisiin!
Kiitos!
Reipas olet! Tunnistan itsessänikin tuon, että mieluiten tekisi vain kivoja ja harmittaa, jos täytyy tehdä jotain ei-sillä-hetkellä-mieleistä, mutta sitten, kun vauhtiin pääsee, ei loppua tahdo tullakaan.
VastaaPoistaToivottavasti vale-mikadosi henkilöllisyys paljastuu nuppujen avautumisen myötä.
Kiitos, vaikka aloittaminen olikin sitten sangen tahmeaa - lopussa kai se kiitos seisoikin sitten. Se on jännä juttu tuo ei-sillä-hetkellä-mieleisten hommien aloitus ja sitten homma viekin mennessään ja loppua ei näy.
PoistaMikadojen kanssa kävikin sitten kuten minulla lotossa useimmiten - molemmat mikadot olivat vääriä, toinen vielä kaiken lisäksi leimukukka! Mutta tätä ei-mikadoa olen miettinyt että voisiko olla joku konnanlilja, no kukka näyttää, jos se ehtii kukkimaan ennen pakkasta, viime yö olikin sitten oikea pakkasyö!
Hei Saila!
VastaaPoistaSyksyllä on paljon töitä ennen pakkasia. Sinulla oli hieno sipuli sato. Pidätkö pelargoniat ikkunoissa tai laitatko pimeään. Minulla on monta pelargoniaa ja en oikein tiedä miten saan ne pidettyä talven yli. Ihana tunne kun on saanut työt tehtyä ja saa kuitata että työ on tehty.
Terveisin Marika
Hei Marika!
PoistaSyksyllä on todella paljon tehtävää ennen pakkasia ja viime yön kylmyys antoi vauhtia syystöille. Sipuleita tuli todella paljon, eilen ne väännettiin ja laitettiin pannuhuoneen lämpöön.
Minulla pelargoniat ovat aina ikkunalla (muuta paikkaa ei oikein olekaan) ja kohtuullisen hyvin ovat menestyneet, kastelun kanssa vain kannattaa olla tarkka. Pelargonia kestää kuivuutta paremmin kuin kosteutta eli kastelen noin kerran kuukaudessa ja mieluummin alta päin, banaanikärpäsiä tulee silloin vähemmän.
Tuo tunne on ihana!
Mukavahan sitä olisi kutoa tai loikoa hyvän kirjan kanssa sohvalla. Puutarhatyötkin on tehtävä, eikä silloin köllöttely auta. Olen todennut tuon sään saneleman työjärjestyksen hyväksi. Eli aurinkoisella säällä ulos, sateella voi vaikka kutoa.
VastaaPoistaAhkerahan sinä olet ollut. Löysit myös edullisen Austinin. Onnea ja menestystä sille.
Kutominen ja lukeminen on niin viettelevää, mutta tässä vaiheessa vuotta pitää ainakin mennä sää edellä - talvella sitten toisin, ja puutarhatyöt syksylläkin ovat tosi kivoja.
PoistaKiitos, projekteilla menen jälleen ja se on kannattanut. Tuota Austinia ei vain voinut jättää yksin hyllylle taimistolla, vaikka olen yritellyt köynneliäitä ruusuja karttaa, mutta Austin on aina Austin ja 9 euroa, pitihän se ostaa ja kukkahan on todella kaunis kukkiessaan!
Minä aina jaksan ihastella tuota suunnitelmallista ahkeruutta. Tiedän kyllä, että siitä tulee (tulisi, minun tapauksessa) hyvä olo, kun saa työlistalta ruksattua tekemisiä pois.
VastaaPoistaTuo suunnitelmallinen ahkeruus kohdallani on melkein pakollinen, muuten hommista ei tulisi mitään - jos puuhaan lähden niin helposti alan tekemään siinä ohessa kaikkea muuta ja alkuperäinen ajatus haihtuu kuin tuhka tuuleen. Noin saan tehtyä aina projektin kerrallaan ja sitten jotain muuta lisäksi ja ilman muuta tulee hyvä mieli!
PoistaOlet todella energinen! Voisin huolia puolet tuosta:-)) Saila tuo sipuli kuva on mahtava! Tosi siistit värit.
VastaaPoistaNyt on energiaa ja olen saanut ihan hyvin kaikkea tehtyä. Sipuleita tuli tänä vuonna todella hyvin!
PoistaKarvakonnalla on tavattoman kaunis kukka. Minäkin nostin pelargonit sisälle ja nyt on joka paikassa terälehtisilppua, kun en hennonnut leikata kukintoja pois :-D
VastaaPoistaKarvakonnan kukka on tosi kaunis! Oli varmaan hyvä aika nostaa pelakuut sisälle, aika kylmiä öitä onkin ollut nyt. Osan kukinnoista leikkasin, en kaikkia raskinut minäkään.
PoistaIhan samaa mieltä, omituinen nimi kauniilla kukalla. Karvakonna.
VastaaPoistaNimi ei oikein anna kunniaa kauniille kukalle - karvakonna, kukahan sen on keksinyt?
PoistaKarvakonnanliljahan on hauska nimi😄Veikeällä kasvilla pitääkin olla vähän erikoisempi nimi!
VastaaPoistaNimi on todella erikoinen ja kukka veikeän kaunis.
PoistaOnpas nuo sinun sipulit valtavia. On ollut hyvä paikka kasvaa. Nimen puolesta en haluaisi että vastaan tulee.
VastaaPoistaTänä vuonna todella sipuleista tuli isoja, ihmettelin sitä itsekin kovasti ja paikka oli kyllä tavanomainen eli kasvimaalla. Tuo karvakonnanlilja on nimen keksijän oikea neronleimaus!
Poistaäh, loppu jäi kirjoittamatta. Karvakonnaa meinasin.
VastaaPoistaKarvakonna jos tulisi vastaan...!!
PoistaNo sinusta ei saa laiskaa kyllä tekemälläkään!!! Ei se ole laiskuutta, mitä kuvailet. Ihanan siivotut sipulit sinulla. Jouduin laittamaan valkosipulit toistaiseksi sisälle putsaamatta, kun kädet eivät kestä vielä sellaista "hiertämistä". Osa on puhtaita sentään jo. Pitää kyllä houkutella apupuutarhuri katselemaan ja tutkimaan kukkiesi kuvia ja nimiä. Saa varmasti paljon hyviä ideoita uuteen kukkapuutarhaansa mökillemme. Eilen illalla menin vielä lopuksi otsalampun kanssa keräämään viinirypäleet. Onneksi keräsin, sillä yöllä oli jo kova pakkanen.
VastaaPoistaNo toisaalta perusluonteeltani olen laiskanpulskea, mutta komentelen paljon itseäni, että saan muutkin, kuin mieleiset hommat tehtyä. Valkosipuleiden puhdistaminen on aika rankkaa eli uskon, että käsillesi se on hyvin raskasta, varmaan saat apupuutarhuriltasi apuja. Hyvä, että sait rypälesadon talteen ajoissa ennen pakkasta, vaikka ainakaan meillä kypsä rypäle ei kovin arka kylmälle olekaan - pakkanen voi kuitenkin olla arvaamaton.
Poistaupea tuo konnalilja. Sipulia tarvitaan ruuanlaitossa
VastaaPoistaKonnanlilja on todella upea! Meillä sipulia kuluu, isäntä siitä pitää kovasti.
PoistaSaila, sinä se painat hoommia ja minua kehotat huovan alle:) Olipa meilläkin monia vuosia sipulipenkki ja kädet uupuivat kun niitä väännettiin. Lopulta maata alapuutarhassa vähän paranneltiin ja sinne tuli hedelmäpuutarha ja marjapensaita. Niitä sipuleita tuli vuosia niin paljon, että laitoin jakoon. Emme pidä enää kasvimaata ja sipulipenkin tilalle tuli myös valkokukkainen kastanja. Olen aloittanut italian opiskelun monia, monia kertoja, mutta se olikin alussa helppoa, sitten ihan kauheaa. juttelin opettajan kanssa hän sanoi, että olen selvästi germaanisten kielten lukija. englannilla pärjää niin helposti, mutta koska kirjoitin lyhyen saksan niin helposti, luen aina vähän saksaa. Ostan vaikka Der Spiegelin ja luen kiinnostavia henkilöhaastatteluja. Onpa eksoottinen kämmekkäkasvi♥♥
VastaaPoistaMutta niinhän sen pitää olla ja sinulla on hyvä syy olla huovan alla! Sipulien kanssa satoisuus vaihtelee - nyt oli erinomainen sato, aina ei ja tuo sipulipenkin uusi kasvusto varmasti ilahduttaa suuresti! Valkokukkainen kastanja on todella kaunis, onko se arka?
PoistaLuin pitkän saksan ja englannin, englantia luen edelleen vaihtelevasti, samoin ruotsia ja saksaa. Italiaa aloin Duolingon kautta, sitä olen pitkään miettinyt ja ajattelin edetä pienin askelin. Haave matkasta Sisiliaan elää, samoin oliivilehtoalueille ruokamatka ja onhan tuo kielenopiskelu aivojumppaa. Tytär on vuosia opiskellut japania päivittäin Duolingon kautta ja haluaa toteuttaa haaveensa matkasta myös.
Beautiful photos, Saila. Warm greetings from Montreal, Canada ❤️ 😊 🇨🇦
VastaaPoistaThank You so much!
PoistaIhanat sipulit 💜 Ja paljon muutakin kivaa.
VastaaPoistaMeillä on tuo sama pyrimys mistä kerrot että yritämme pikkuhiljaa laitella pihaa ja kotia siihen malliin että vanhempana olisi sitten helpompaa. Olen esimerkiksi täytellyt pihamaan kuoppia ja painanteita kompostilla, kahvinporoilla ja mullalla. Vuosi vuodelta tasaisempaa. ☘️
Kaunis kiitos!
PoistaTuo pyrkimys minulla on ollut hyvän aikaa, vuodet vierivät vauhdilla ja haave pärjäämisestä kodissa mahdollisimman pitkälle elää vahvana. Toki aina apua saa, mutta itsekin tykkään tehdä kaikenlaista. Tasainen piha on kyllä yksi tärkeimmistä asioista! Ainakin itse kuljen pihalla niin ajatuksissani, että joka kuoppaa en aina huomaa ja sitten olen nurin, onneksi luita ei ole mennyt poikki.
Kuulostaa niin tutulta, minäkin olen melko mukavuudenhaluinen:) Tänäänkin olisi pitänyt siivota, mutta keksin kaikkea muuta kivempaa, hih;)
VastaaPoistaJa onnea uudesta Murusta!
Mukavuudenhalu viettelee helposti kutimen ja kirjan ääreen! Siivoamisen tilalle keksin minäkin muuta paljon kivempaa, mutta joskus imuriin vain on tartuttava.
PoistaKiitos! Hän on jo kovasti kasvanut ja niin veljiensä näköinen, suloinen pikku-ukkeli!